Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Sınav Soruları ve Cevapları » Diş taşı (Tartar) nedir, neden olur?

Diş taşı (Tartar) nedir, neden olur?

4390_zko_teardrop-300x197 Diş taşı, tartar, yediğimiz besinlerdeki mikro bakterilerin dişlerimizin üzerinde birikmesiyle oluşur. Bu bakteriler zamanla temizlenmediğinden, dişler fırçalanmadığından dolayı ve diş ipi kullanılmadığından dolayı dişe yapışarak daha fazla bakteri çekmektedirler. Bu çekilen bakteriler diş üzerinde dişe nefes aldırmadıklarından dolayı, dişin üzerini kapatarak yumuşak olan bu mikroplar zamanla kireçlenecek ve sert bir hal alacaktır. Kireçlenmiş ve dişe yapışmış olan bu taşlar, eskisinden daha zor bir şekilde çıkartılabilir. Diş taşı oluşmadan önce temizliğine dikkat edilmesi daha güzeldir.

Düzenli diş fırçalayan kişilerde de görülebilir. Nasıl mı?
Diş fırçalama esnasında diş fırçamız dişlerin bazı ulaşılması zor kısımlarını temizleyemediklerinden dolayı diş aralarında kalan bakteriler de zamanla diş taşı oluşturabilmekte. Bu durumlarda diş ipi kullanılması, dişler arasındaki mikropların çoğalmasını önleyecektir ve diş taşı oluşumunu en aza indirecektir.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt