Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Nedir ? » Kuark Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kuark Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

4390_zko_teardrop-300x197İlk olarak ismi 20.yüzyılın başlarında telaffuz edilmeye başlanan “kuark” kavramı, bilim ve fizik dünyasında çoğu şeyi değiştirmiştir.Kuark, özellikle maddenin en küçük yapıtaşı olan, bölünmeyen atomla ilgili bilgilerin değişmesine yol açmıştır. Aynı zamanda, kuarkların keşfedilmesinin ardından, madde modelleme sistemi de baştan yorumlanmıştır.
Kuarkların keşfiyle yeniden yorumlanan madde modelleme sistemi, standart model olarak kabul edilir ve bilim dünyasına katkı yaptığı isimlerle bilinir. Günümüz bilim dünyasında kuarkın tanımı, bir maddenin temel bileşeni olduğu kabul edilen temel parçacıklardır. Kuarklar, maddenin hadronlarını oluşturan en küçük yapı yaşını oluştururlar. Aynı zamanda bu temel parçacıkların daha küçük parçalara ayrılamayacağı söylenmektedir.
Aslında kuarklar üzerinde son yıllarda oldukça geniş çaplı araştırmalar yapılmaktadır. Deneylerle yapılan araştırmalardan en meşhur deney, Cern deneyidir. Bu deney, dünyanın oldukça yakından takip ettiği bir deneydir ve kuarklar bu deneyle birlikte oldukça popüler bir hale gelmiştir. Dünya çapında oldukça bilinir bir deney olan Cern deneyi, maddelerin temel yapı taşları yani kuarklarından bir tanesi olan ve Higss parçacığı adı verilen kuark üzerinedir. Deneyde, bu parçacığın yapısı ve davranışları analiz edilir. Tanrı parçacığı adı da verilen bu kuark, kuark kavramının dünya çağından kendine oldukça önemli bir yer edinmesine vesile olmuştur.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt