Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Nasıl Yapılır ? » Hosting ve Domain Nedir, Ne İşe Yarar?

Hosting ve Domain Nedir, Ne İşe Yarar?

Hosting ve domain sizin hazırladığınız web sitesinin kurulması ve kullanıcılar tarafından tıklanarak kullanılması için gerekli olan isim ve alan demektir. Bir internet sitesi kurmak ya da hosting ve domainle ilgili bilgi almak istiyorsanız yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Hosting Nedir,Ne İşe Yarar?

Hosting web siteniz için belirli bir ücret karşılığında belirli bir alan ayırır ve bu alanı rahatça yönetebilmenizi ve 24 saat kesintisiz olarak kullanabilmenizi sağlar. Hosting sayesinde ihtiyacınız olan kadar web alanına sahip olabilirsiniz. Hosting alırken ya da kullanırken dikkat etmeniz gereken şey ne kadarlık bir kullanım alanına ihtiyacınızın olacağını iyi kestirmeniz gerektiğidir. Sitenizin büyüklüğü ve sitenizi ziyaret eden kişilerin sayısı ile orantılı olarak bir hizmet alırsınız. Tabi ki siteniz daha çok kullanılmaya başlandığında kullanacağınız alan artar. Aynı zamanda sitenizi artık daha çok kişi ziyaret etmeye başladıysa da hosting hizmetini aldığınız firma ile görüşerek aldığınız hizmeti genişletmelisiniz. Ziyaretçi sayısının ve kullanım alanının arttığı durumlarda siteniz yavaş çalışmaya hatta bazı durumlarda sayfalar yüklenmemeye başlar.

Domain Nedir, Ne İşe Yarar?

Domain internet üzerinde kullandığınız alanın adıdır. Domain kelimesinin Türkçede ki karşılığı budur. Bir alan adına yani domaine sahip olmadan bir internet sitesi oluşturamazsınız. Hosting ve domain sahibi olmadan ne yazık ki internet üzerinde bir siteye sahip olmanız ve bu siteyi yönetmeniz imkansızdır. Domain sayesinde kullanıcılar sizin için verilmiş olan adresi yani domaini yazarak sitenize tek tıkla erişebilirler. Aynı zamanda domain sizin net ortamındaki isminiz olduğu için bir nevi etikettir. Bu sebeple sitenizde verilen hizmetle, firma ya da şirket adınızla domanin kesinlikle bağlantılı olması gerekir. Bir domain yalnızca bir kişi ya da kurum tarafından kullanılabileceği için size uygun olan domaini bulmak konusunda elinizi çabuk tutmanız gerekir. Domainlerin satışı da mümkün değildir. Sadece kiralanır. Sözleşme süreleri değişmekle birlikte her domainin fiyatı da aynı değildir. Farklı fiyatlarla farklı domainler firmalar tarafından elde tutulur. Bugün birçok alakasız domain gelecekte kullanılabileceği ve değerleneceği düşünüldüğü için firmalar tarafından elde tutulur.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt