Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Nasıl Çalışır ? » Elektrikli Taşıtlar

Elektrikli Taşıtlar

Elektrikli taşıtların yeni bir  buluş olduğu sanılır, oysa , 1837 yılında İngiliz Robert Davidson, bir elektrikli araç yapmıştı. Davidson’un aracı, demir-çinkolu bir  AKÜMÜLATÖR ile yalın bir ELEKTRİK MOTORU’yla  çalışıyor ve çağdaş elektrikli taşıtların bütün temel öğelerini taşıyordu.

Kurşunlu akümülatörlerin bulunuşuyla , ilk ticari elektrikli taşıt, 1881′ de Paris Omnibüs şirketince yapıldı.1881′ de Londra ‘da ilk elektrikli otobüs çalışmaya başladı. W.  C.  Bersey’in yaptığı elektrikli taksiler ise, 1897’de kullanıma girdi ve iki yıl çalıştırıldı.

XIX.yüzyılın sonuna doğru, Fransa ‘ da elektrikli bir arabayla ilk hız rekoru kırıldı.1898’de   63km/saat  hıza ulaşıldı. 1899’da ise Belçikalı Camille Jenatzy  mermi biçimindeki  <<La Jamais Contente >> adllı arabayla saatte 106 km yaptı. Teknik alandaki ilerlemeler, 1902 yılında Amerikalı Charles Baker ‘ ın 137 km/saatlik bir hıza ulaşmasını sağladı. Ancak  Baker’ın otomobili  resmi denemede bozulduğu için , rekoru kabul edilmedi. En son elektrikli otomobil rekoru A.B.D’nde Eagle Picher İndustries firmasınca geliştirilen  <<Silver Eagle >> adlı arabayla kırıldı. Bu arabayla Ağustos 1971’de  Bonneville’de saatte 245 km hız yapıldı.

1900’lerin başlarında  elektrikli otomobiller, Londra, New York ve Paris’te çok tutuluyordu. Ne var ki, İÇTEN YANMALI MOTOR’un hızla gelişmesiyle, elektrikli otomobiller unutuldu. İki Dünya savaşı sırasında birçok elektrikli otomobil firması kurulup kapandı. Bunların ünlülerinden biri olan  İngiliz Partridge Wilson 1936’da, 60 volt 324 amper- saatlik bir aküyle saatte 51,5 km’yi  bulan bir hıza ulaşan ve bir dolduruşta 100 km gidebilen bir araba yaptı. Bu değerler, söz konusu zamanın elektrikli taşıtları için normal değerlerdi, ama günümüzde yetersiz sayılmaktadır.

Elektrikli özel otomobil alıcılarını olumsuz yönde etkileyen etmenler, ticari amaçlı araçları etkilemedi. Sık sık durup kalkma gerektiren işlerde, elektrikli araçların kullanılması çok daha elverişli olmaktadır. Sözgelimi , süt dağıtımında kullanılan kamyondaki DİZEL MOTORU , 3-5 yıl dayanırken, elektrik motoru 20 yıl dayanmaktadır. Elektrikle çalışan ÇATALLI İSTİFLEYİCİ’ ler dünyanın her yönünde kullanılmaktadır. TRAMVAY VE TROLEYBÜS ise çok yararlı toplu taşıma araçlarıdır.

 

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt