Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Zhangye Gansu – Çin

Zhangye Gansu – Çin

4390_zko_teardrop-300x197Arazi şeklinin yapısına ‘’Danxia’’ adı veriliyor. Bölge kısacası ayrıcalıklı bir petrografik jeoformoloji sınıfı. Bu nedenle milyon yıllık kum ve kumtaşlarının karışımından oluşuyor. Bölgede bir çok geniş alanda karşılaşılan tortul diziler, farklı farklı renkleriyle insanı adeta büyülüyor. Kayaçların ve zeminin sahip olduğu renkler o kadar çeşitli ki canlı bir şekilde gözle görmeden inanmak gerçekten çok zor. Kimi bölgelerde yatay bir şekilde devam eden kırmızı rengin altında sarı ve hemen onunda altında mavi yada yeşil renkli kumtaşları bulunuyor.Renklerin sayısını biraz daha çoğaltmak mümkün çünkü bazı yerlerde renklerin tonları ve biçimleri farklı özelliklere sahip. Mesela renkler büyüklü küçüklü değişim gösteren tepelerde çeşitlilik gösterirken, rakım olarak biraz daha yüksek ve bölgeye hakim olan dağ görünümlü yükseltilerde, yatay çizgiler ince yada kalın aralıklarla uzanan bir görüntü meydana getirmiş. Renklerin bulunduğu alanlar dikkatle incelenirse daha düzgün yada alçak zeminlerde yeşil rengin biraz daha fazla alan yer kapladığı ve baskın olduğu gözlemlenebilir ancak durum yüksek kesimlerde farklı olmak suretiyle o alanlarda kırmızı renk daha kuvvetlidir.
Arazideki renk çeşitlerinin hakimiyet alanlarını incelemek ve bu gökkuşağını andıran yelpazeyi anlamak zor olsada en azından Topoğrafya’ya renk veren gizemli maddenin demir oksitleri olduğunu tahmin etmek uzak bir ihtimal olmayabilir çünkü kumtaşları, yapılarında bulunan demir oksitlerin rengini alarak griye çalan sarımsı beyaz, sarı, kırmızı yada yeşil renkli bir görünüme sahip olabilirler.
Bir Jeoloji parkı olarak korunmaya alınmış bu saha ayrıca bünyesinde kretase bulundurur. Kretase, kumların ve çakıl benzeri yapıların birbirine kaynayarak yada birleşerek günümüzden 142 milyon yıl önce başlayıp 65 milyon yıl önce sona erdiği düşünülen dönemde oluşan yapılardır. Kretase aslında dünya üzerindeki deviri açıklamak üzere tanımlanan Mezozoik bir dönem adıdır ve tebeşir dönemi olarakta bilinir.
Çin’de yer alan bu geniş topoğrafya içinde aynı zamanda Wuji dağı, Chishui Danxia, Dajin gölü bölgesi, Danxia dağı, Langshan dağı ve Longhu dağı bulunmaktadır. İsim isim sayılan bu bölgeler aynı petrografik özelliklere sahip olmakla beraber değişik başka morfolojik yapıları da üzerlerinde bulundururlar.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt