Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Zekanın Gelişim Aşamaları

Zekanın Gelişim Aşamaları

4390_zko_teardrop-300x197Buna göre;
1) 0-2yaş duyusal evre; az-çok gibi karşıtlıkların algılanması.
2) 6-7yaşa kadar işlem öncesi evre; karşılaştırma yapılabilinen evre.
3) 11 yaşa kadar somut işlemler evresi; soyut düşünme, ilişki kurabilme, zor problemlerin çözümü.
4) Ergenliğe kadar soyut evre
Pıaget her zaman çocukların düşünme yapısıyla yetişkinlerin düşünme yapısının farklı olduğunu savunur. Ona göre çocuklar ben merkezcildir ne zamanki etrafındakilerin ne düşündüğünü anlamaya başlar o zaman mantıklı bakışa geçiş yapar. Zekâ yıllardır üzerinde çalışılan bir kavramdır. Kalıtsal olarak insanda bulunduğu gibi yaş ilerledikçe geliştirilen ve gerçek kapasitesine ulaşılan bir güçtür aslında. Küçük yaşlarda duyusal evreyi yaşayan bir insanda hızlılık gösteren bu gelişim süreci işlem öncesi evrede kararlılık gösterir, somut işlemler evresinde tekrar hızla gelişimine devam eder, yaklaşık 20 yaşlarında gelişimi tamamlar.
Zekâ grupları;

Peki zekâ geriliği nedir?
Zekâ geriliği bir insanın toplumsal yaşamını etkileyecek derecede normalin altında zekâ seviyesinde olma durumudur. Zekâ geriliğinin temel nedenleri annenin yeterli beslenmemesi, alkol kullanması, doğumda yaşanan olumsuzluklar, kalıtım ve ateşli hastalıklardır. Zekâ geriliği görülen çocuklarda eğer gerilik yüksek seviyedeyse ona uygun bir okula gönderilmeleri gerekir, aksi halde diğer çocuklar tarafından dışlanmayla karşılaşan çocuklar iyice içine kapanır ve özgüven eksikliğine neden olur.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt