Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Wilson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Wilson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

4390_zko_teardrop-300x197Hastalık, (aşırı bakır birikimi) bireyin doğumundan sonra ortaya çıkabilir ancak çok uzun yıllar boyunca fark edilmeyebilir. Wilson hastalığı oldukça nadir rastlanan bir hastalıktır, her 100.000 kişiden 2-5 kişi arasında bulgulara rastlanmıştır. Wilson hastalarının büyük bir kısmı karaciğere ait belirtilerle başvurur.    
Tükettiğimiz besinlerden günlük olarak bakır ihtiyacımız ortalama 4 mgr civarındadır. Normal bir insanda bu bakırın 3/1i bağırsaklara katılır kalan diğer kısım ise türlü kimyasal mekanizmalara katılma eylemini gerçekleştirir. Ancak Wilson hastalarında durum bundan oldukça farklıdır, vücuda giren bakır anormal bir şekilde vücudun tüm organlarına yayılır ve karaciğer, gözler, beyin, böbreklere ek olarak diğer bazı organlara da yayılarak birikmeye başlar ve hastada çeşitli bozukluklara yol açar.
Wilson Hastalığı Tedavisi
Wilson hastalığının ilk tedavi yöntemi, tüketilen bakırı vücuttan atmaya ve tekrar birikmesini engellemeye yönelik ilaçların kullanılmasının yanı sıra bakır içeren yiyeceklerin yenmesini önleyerek de tedavisi mümkündür.
Wilson hastalarının uzak durması gereken besinler:
Mantar, fındık, avokado, kuru üzüm, bira, mineral suları, sebze suları gibi besinler bakır içerdiğinden dolayı tüketilmesi minimum seviyeye indirilmesi Wilson hastalarının yararına olacaktır.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt