Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Un Patlaması Nedir?

Un Patlaması Nedir?

4390_zko_teardrop-300x197Un bir karbonhidrattır. Eğer havadaki karbonhidrat miktarı metreküpte 50 gr.’ ı bulursa ufak bir kıvılcım bile bu karbonhidratı tutuşturmaya yeter. Un tozu ise çok küçük olduğundan ve havaya çabuk yayılabildiğinden çok hızlı bir şekilde yanar. Un miktarı da ortamda fazlaysa seri patlamalar yaşanır. Zaten un tozunun yanması patlayarak olur. Tehlike arz eden durum havaya karışan un tozlarıdır. Yoksa yerde bulunan unun bir tehlikesi yoktur. Çünkü yanmanın gerçekleşmesi için gereken şartlardan biri de maddenin havayla temasıdır. Aynı durum şeker, çok ince talaşlar vb.’ de de söz konusudur. Depolarda gerçekleşebilecek bu patlamalar basıncın etkisiyle trajik bir büyüklüğe ulaşabilir. Yani açık havada gerçekleşen bu tür patlamaların etkisi çok az olur. Basıncın etkisiyle bu depolar tehlikeli bir hal alır ve önlemler bu yüzden getirilmiştir. Evlerde kullanılan unların bir tehlikesi yoktur. Çünkü metreküpte 50 gr. un tozunun bulunması için çok büyük miktarlarda un gerekir. Bu da ancak depolarda bulunabilir.Keops, Kefren ve Mikerinos piramitlerinin inşası ve o bölgede yaşanan gizemli olayların sır perdesi aralanıyor.
Türkçe’mizde yanlama olarak bilinen drift olayı ve tekniklerine dair anlatım ve örnek videoları bu yazıda bulacaksınız.
Anlaşılmakta hep zorlanılmış, beygir gücüyle de hep karıştırılmış olan tork kavramını örneklerle açıklıyoruz.
Hiçbir cihazın ulaşamayacağı benzersiz özelliklere sahip olan gözün, neden dijital birimlerle tarif edilemeyeceğini açıklıyoruz.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt