Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Türk-İslam Müzik Sanatları

Türk-İslam Müzik Sanatları

4390_zko_teardrop-300x197İslam dünyasında müzik alanındaki ilk edebi çalışmayı Yunus el-Katip yapmıştır. İslam âleminde müzik alanında ki çalışmaların en önemlilerinden biri Yahya el-Mekki’nin 12.000 besteyi içerisinde barındırdığı söylenen Kitabül Egani’ dir. İlk İslam Filozofu unvanını da elinde bulunduran Kindi, müzik teorisi alanındaki ilk çalışmayı ortaya koyan filozoftur. Kindi Arap müzik ekolünün kurucusu kabul edilebilir. Müzik hakkında yazılan en sistemli eser Farabi’ nin El-Musika’l Kebir isimli eseridir.İslam da güzel sese önem verilir. Bununla ilgili Peygamber Efendimiz’ den bazı rivayetler vardır. Ezanın sözleri belli olunca Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur: ‘’ Bu sözleri Bilal’e öğretin, bundan sonra ezanları Bilal okusun.Zira Bilal’in sesi güzeldir’’. Ayrıca Ebu Musa El-Eşari’ nin okuduğu Kuran’ ı dinleyen Peygamber Efendimiz: ‘’ Ey Ebu Musa, sana Davud’ a verilen mızmarlardan biri verilmiş buyurmuştur.
İslam öncesi Türk boyları kopuz ve dombra adını verdikleri enstrümanları çalarak şiirler okurdu. Türkler enstrümanları ile yaptıkları çalışmalarına ‘’kök’’, ses ile icra ettikleri çalışmalarına ise ‘’dule’’ derlerdi.
Türkler İslam dinine girdikten sonra müzik Camilerde ve Tekkelerde de icra edilmeye başlanmıştır. Camilerde müezzinler Ezan-Tesbih-Temcid-Tekbir şeklinde musiki icra etmişlerdir. Tekke musikisine örnek olarak Mevlevi ayini, şuğul ve nefesi gösterebiliriz. Tekkelerde farklı farklı zikirler icra edilmiştir. Diz çöküp oturarak yapılan zikre kuud zikri denir. Ayakta eğilip kalkılarak yapılan zikre kıyam zikri, ayakta kol kola sağdan sola yapılan zikre ise devran zikri denir. Ayinlerde dervişler zikreder, zakirler ise ilahi okur. Dini musiki eserleri zakirbaşı idare eder. Zikirlerde genellikle vurmalı sazlar ön plandadır. Mevlevi ayinlerinde ney Bektaşi ayinlerinde ise saz dikkat çeker.
Mevlevi ayinleride sağ el yukarı, sol el ise aşağı dönüktür, bu haktan aldığını halka dağıtmak anlamına gelir. Başlardaki sikke mezar taşıdır, tennure kefendir, hırka ise kabirdir. Semahane kâinatı temsil eder. Ney İnsan-ı Kamil’i temsil eder.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt