Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Tim Berners- Lee Kimdir?

Tim Berners- Lee Kimdir?

4390_zko_teardrop-300x197Tim Berners- Lee şuan, MIT kıdemli araştırmacı ve southampton üniversitesinde profösör olarak çalışmaktadır. Ayrıca W3C’nin kurucu başkalığını yapmaktadır.1976 yılında Oxford’dan mezun olan Tim Berners- Lee , ilk mucitlik girişimine kaynak makinası, TTl kapıları, M6800 işlemcisi ve eski bir televizyon ile kendi bilgisayarını yapmıştır.
Tim Berners- Lee 1980 yılında yazılım mühendisliği danışmanı oldu. Daha sonra Cenova’ daki Avrupa Parçacık Fiziği laboratuar’ında insan beyni gibi çalışan yani, bir çok işlemi aynı anda yapabilen ve yaptıklarını saklayabilen bir program geliştirmiştir. Bu program sayesinde WEB’i geliştirmiş ve bugüne kadar hala da gelişmeye devam etmektedir.
Program gelişmindan daha sonra World-Wide-Web adlı hypertext projesini çıkarmış ve bu proje öncelikle hypertext belgeleri insanların bilgilerini birleştirerek çalışmalarına olanak sağlamak amacı ile yapılmıştır.
İlk www (World-Wide-Web) sunucusu 1990 yılında yazılmış olup, HTML (hypertext) belge formatlama dilinin ilk sürümünü yazmıştır ve kısa süre sonra internette yayınlamıştır. Daha sonra URI,HTTP,HTML gibi dili, bir çok kişinin yardımı ile geliştirmiştir. MIT bilgisayar Bilimleri Laboratuarı yöneticisi olan Michael Dertouzos desteği ile www Consortium’u kurulmuştur.

Google dan Gelen Aramalar:

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt