Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Suite(Süit) Nedir?

Suite(Süit) Nedir?

4390_zko_teardrop-300x197Süit biçimi barok dönemde fazlasıyla popüler olarak kullanılmış eserlerdir. Bach, Handel, Corelli bu tür için pek çok eser bestelemişlerdir. 20. yy da orkestra süitleri bestelenmeye başlamış ve bu tür tekrar önem kazanmıştır. George Bizet, Stravinski, Çaykovski, Debussy gibi pek çok besteci süit için önemli eserler bestelemişlerdir.Süitlerin günümüzde en popüler olanları ise Bach’ ın çello keman ve piyano için yazdıklarıdır. Keman ve piyano için süit, partita olarak bilinmektedir. Bu eserlerin çalınması virtiözite gerektirmektedir. İcrası oldukça zor olan bu eserler, günümüzde çoğu konserin vazgeçilmezlerindendir. Yorumcular, ustalıklarını sergilemek için süit ve partitaları özellikle icra etmektedirler.
Süitlerin asıl önemli tarafı ise dönem özelliklerini yansıtmasıdır ki icracılar, bu eserleri çalarak ve inceleyerek dönem müzikleri hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar. Klasik Batı müziğinde dönem özelliklerini bilmeden eser icra edilmesi çok yavan ve yanlıştır. Bach’ ın eserlerini çalacak bir kişi, Barok Dönem müziği hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Her dönemin kendine ait müzikal üslubu vardır ve bunlar o döneme özgü yapılardır. Bu teknik özellikleri süitler ile çok daha açık ve net öğrenebilirsiniz.
Çoğu kişi için geçmişte kalmış müzik olarak görülse de örneğin; bugün barok tarzda bir eser bestelemek için o dönemi bilmek gerekliliği vardır. Klasik Müzik kuralları olan ve bu şekilde çalınması gereken bir müziktir ki süitler bu kuralların hepsini bünyesinde barındırmaktadır. Güncel yazılacak bir eserde bile önceki müzikler incelenerek o doğrultuda eser yazmak daha düzgün ve biçimli olacaktır.
Keops, Kefren ve Mikerinos piramitlerinin inşası ve o bölgede yaşanan gizemli olayların sır perdesi aralanıyor.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt