Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Stüdyo Mikrofon Tipleri

Stüdyo Mikrofon Tipleri

4390_zko_teardrop-300x197Mikrofon TipleriDinamik Mikrofonlar
Dinamik bir mikrofonda ses sinyali manyetik alan içerisindeki bir iletkenin hareketiyle meydana getirilir. Dinamik mikrofonların pek çoğunda çok ince bir hafif diyafram ses basıncına tepki olarak içeri girer. Diyaframın bu hareketi manyetik bir alan içindeki askıda kalan ses bobininin hareket etmesine neden olarak küçük bir elektrik akımı meydana getirir. Dinamik mikrofonlar, kondenser mikrofonlardan daha az hassastır ve genel olarak daha fazla zahmetlidirler. Bunun yanı sıra daha ucuzdurlar. Dinamik mikrofonlar bateri ve elektrogitarlar için kusursuzdurlar.
Kondenser Mikrofonlar
Peşinde olduğunuz kaynak mutlak doğruluk olduğunda eliniz kondenser mikrofona uzansın. Kondenser mikrofonlar “hıza” ve ses dalgalarının ince ayrıntılarına dinamik mikrofonlardan daha duyarlıdır. Bu basit mekanik sistem metal bir plakaya (arka plaka) yakın bir şekilde konumlandırmış ince gerilmiş iletken diyaframdan oluşur. Bu düzenek harici bir güç kaynağından (bir batarya, özel bir güç kaynağı ya da mikserinizden gelen fantom güç kaynağı) gelen elektik akımından verilen elektrik akımıyla bir sığa üretir. Diyafram ses basıncına tepki olarak hafifçe titreşerek voltaj değişimlerini (mikrofonun çıkış sinyali) üretmek ve değiştirecek olan elektriksel dirence neden olur. Kondenser mikrofonlar hem katı-hal hem de tüp çeşitliliklerinde yaygındır ve çeşitli şekil ve boyutlara sahiptir (ancak hepsi bu prensibe göre işlev görür).
Kordonlu Mikrofon
Radyonun altın çağında kapsamlı bir şekilde kullanıldı. Kordonlu mikrofonlar ticari olarak başarılı mikrofonlardır. Diğer pek çok tipteki mikrofonları harekete geçiren ses basınç seviyesinden (SPL) ziyade kordonlu mikrofonlar, güçlü bir manyetik alan içerisinde, asılı olarak duran küçük bir öğeyi hareket ettiren hava moleküllerinin hızına tepki verir. Rüzgârlı bir havada dış mekânlarda yapılan kayıtlar esnasında kurulu olmaya yatkın olmasına rağmen bu işlevsel farklılık stüdyo ortamında pek de önemli değildir.
USB Mikrofonlar
Mikrofon teknolojindeki son zamanlardaki bir gelişim olan USB mikrofonlar geleneksel mikrofonlardaki tüm unsurları içerir: kapsül, diyafram vb. Diğer mikrofonlardan ayrıldığı nokta içerdiği ek devrelerdir: on-board bir preamp ve analogtan dijitale çevrim yapan bir çevirici (A/D). Preamp, bu mikronunun bir miksere ya da harici bir mikrofon preampine bağlanmasını gereksiz kılar. A/D çevirici mikrofonun çıkışını analogdan (voltaj) dijitale (veri) değiştirir böylece bir bilgisayara doğrudan bağlanabilir ve bir kayıt yazılımı tarafından okunabilir. Bu da mobil kaydını bir müzik üretim yazılımı çalıştırıp kayıt tuşuna basmak kadar kolaylaştırır.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt