Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Siyatik Hastalığı Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Siyatik Hastalığı Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

4390_zko_teardrop-300x197Siyatik ağrıdan şikayet eden kişiler öncelikle bacakları ve bel kısmını yormamaya, dinlendirmeye özen göstermelidir. Spor kazalarında ve doğumda meydana gelen bazı ağrılar siyatik ağrı gibi olmaktadır ve bu durumun siyatik problemler ile karıştırılmaması gerekmektedir. Hastalık bacaklardan yukarı bel bölgesine kadar ilerlemişse en şiddetli halini almış demektir. Siyatik ağrısı olan kişilerin yük kaldırması, fazla çalışması ağrıyı dahada arttırmaktadır. Yan şekilde yatarak bacağın ağırlığını başka yöne vermek ağrıyı hafifletir ama kalıcı çözüm getirmez.
Teşhisi koyulan hastanın iyileşme sürecinin büyük bölümünü fizik tedavi oluşturur. Fizik tedavinin yanı sıra ağrıyı dindirmeye yardımcı bazı ilaçlar kullanmak, yorucu hareketlerden kaçınarak dinlenme sürelerini uzatmakta tedaviye katkı sağlamaktadır. Genelde hidroterapi, ışınsal terapi ve masaj fizik tedavide tercih edilen yöntemlerdir.
Bazı hastalar şikayetlerine bel fıtığı olarak gelmektedir. Sorunun siyatik sinirlerden olduğunu doktor kolayca anlayabilmektedir. Şikayeti olan hastayı düz bir zemin üzerine sırt üstü yatırılarak bacağını kaldırması istenir. Bacağını yukarı kaldıran hasta rahatsız edecek şekilde bacağın arka yüzünde ağrı hissediyorsa siyatik teşhisi hemen konulur.
Omurgada meydana gelen problemlerle birlikte siyatik ağrıların farklı nedenleri de vardır. Yapılan araştırmalarda, iç organ rahatsızlıklarının, kullanılan sinir ilaçlarının, doğumdan sonra meydana gelen sorunların, yanlış kırık çıkık düzeltme yöntemlerinin, omurda tümörünün, şeker hastalığının ve bel fıtığının sebep olduğu öğrenilmiştir.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt