Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Sıcak Haddeleme Nedir?

Sıcak Haddeleme Nedir?

4390_zko_teardrop-300x197İstenilen özelliklere getirilmiş çelik kütük (slab) öncelikle sıcak haddehanedeki tavlama ocaklarına alınır. Burada yaklaşık 1200-1400 C arasında tavlama işlemine tabi tutularak mikroyapısının oluşması sağlanır. Tavlanan slab roller vasıtasıyla taşınarak tamburlar, dönel merdaneler vasıtasıyla üzerine baskı uygulanarak kalınlığının 0.4-0.6 mm.ye kadar düşürülmesi sağlanır.Haddeleme işleminin kususuz sağlanabilmesi için malzeme yüzeyin ısınma/soğumadan dolayı oluşan tufallar basınçlı su vasıtasıyla tamburlara girmeden önce ve sonra arındırılır. Dengesiz uzamalardan kaynaklanan uç kısımları yine hadde sonrası makaslar ile kesilir. İstenilen kalınlığa ulaştıktan sonra su ile soğutması sağlanarak bobin haline getirilir ve soğumanın ardından paketlenerek müşteriye ulaştırılması sağlanır.
Sıcak haddeleme işlemi kaba taslak bu şekilde olmaktadır. Kalınlığın düşürülmesi için kullanılan yöntem fabrikadan fabrikaya değişmektir. Fakat uygulanan yöntem hep aynıdır. Örneğin bir firma; haddeleme işlemini iki merdane arasında git gel hareketi ile sağlarken, bir diğer firma bu işlemi art arda sıralanmış tamburlar vasıtasıyla tek seferde yapabilir.
Keops, Kefren ve Mikerinos piramitlerinin inşası ve o bölgede yaşanan gizemli olayların sır perdesi aralanıyor.
Türkçe’mizde yanlama olarak bilinen drift olayı ve tekniklerine dair anlatım ve örnek videoları bu yazıda bulacaksınız.

Google dan Gelen Aramalar:

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt