Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Selenyum Nedir?

Selenyum Nedir?

4390_zko_teardrop-300x197Selenyum ne için kullanılır?-Selenyum çeşitli önemli kimyasal reaksiyonlar için yararlı bir katalizördür. Yani, aynı amaç için laboratuvar ve kimya sanayinde kullanılmaktadır.
-Selenyumun en önemli ticari kullanım alanı cam yapım sektöründedir. Cam üretiminde, demirin etkisiyle oluşan yeşilimsi rengin etkisinin giderilmesinde yardımcı olur. Böylece cama renksiz ve şeffaf görüntüsünü verir. Bazen ise cama koyu kırmızı bir renk eklemek amacıyla, cam üretiminde bir bileşen olarak kullanılır.
-Selenyum ışık enerjisini kullanılabilir bir elektrik enerjisi formuna dönüştürebilir. Bu nedenle, güneş pillerinin üretiminde kullanılır.
-Selenyum aynı zamanda seramik sanayi ve pirinç yapımında da kullanılır. Baskı ve kopyalama sanayisinde de önemli bir role sahiptir.
-Çeşitli vitamin ve mineral takviyelerinin önemli bir bileşenidir ve çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Genellikle astım, yanıklar, yaralanmalar ve besin emilim bozukluğu gibi hastalıklarda ve kemoterapinin yan etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılır.
Selenyumun sağlığa etkileri nelerdir?
Selenyum birçok farklı meyve ve sebzede bulunan bir eser elementtir ve insan vücudunda ana amacı bir antioksidan olarak hareket etmektir. Eczanelerde satılan içinde selenyum da bulunan mineral tabletleri doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. İnsan vücudu için hayati önem taşır. Birçok uzman çeşitli kalp hastalıklarıyla savaşmada çok faydalı olduğunu ve vücudu kansere karşı dirençli hale getirdiğini düşünmektedir. Bir antioksidan olmasının yanında, selenyum aynı zamanda metabolizmayı düzenler ve tiroid bezinin faaliyetlerini düzenler.
Bir antioksidan olarak ilk işi bağışıklık sistemini güçlendirmektir. İkinci olarak, vücutta serbest radikallerin etkisini gidererek vücudun içinde öngörülemeyen bir zarar oluşmasını engeller. Biz hayatta kalmak için oksijene ihtiyaç duyarız ancak bu oksijen vücudun içinde yandığı zaman serbest radikaller olarak bilinen bazı kimyasallar ortaya çıkar ve bunlar vücut içinde seyahat ederek organlara zarar verir. Oluşan antioksidanlar ile mücadele edebilmek için antioksidanlar gereklidir.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt