Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Papiller ve Foliküler Tiroid Kanserleri

Papiller ve Foliküler Tiroid Kanserleri

4390_zko_teardrop-300x197Papiller ve foliküler kanserlerin iyi huylu kanser türü oldukları bilinmektedir. Bu kanserlere 10 mm’den büyük ise operasyondan sonra radyoaktif iyod uygulaması yapılır. 10 mm’den küçük kanserlerde ise birden fazla odakta kanser varsa, yine radyoiyod tedavisi ön görülür. Yapılan uluslararası toplantılarda bazı farklı yaklaşımlar olsa da, halen bu konuda uzmanların çoğunluğunun yaklaşımı budur.Radyoiyod tedavinin aleyhinde olan bazı araştırmalar bulunsa da, araştırmaların büyük çoğunluğu radyoiyod tedavisi olanlarda daha sorunsuz bir yaşam olduğu düşüncesindedir. Ayrıca kanserin radyoaktif iyodu tutması daha iyi bir kanser olduğunun dolaylı bir göstergesidir.
Radyoiyod tedavisi kararı endokrinoloji uzmanları tarafından konulmaktadır. Radyoaktif iyod tedavisinin amacı, çok küçük de olsa operasyondan arta kalan normal tiroid dokusunu yok etmek ve eğer varsa küçük kanser yayılım odaklarını da yok etmektir. Radyoiyod tedavisinin başarılı olabilmesi için kesin bir iyod yasağı uygulanmaktadır.
Tiroid Kanserlerinde İyot Yasağı
*İyotlu tuz
*İyotlu tuz evde bulunmayacak
*Baticon
*İyotlu öksürük şurubu
*İyot içeren kozmetikler
*İyot içeren merhemler
*Yosun içerikli kozmetikler
*Yüksek iyot içeren bazı vitamin ve mineraller
*Balık ve deniz ürünleri
*Yoğurt ( yemeğin üzerine 2 kaşık koymak serbest)
*Çay (günden 2 bardaktan fazlası)

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt