Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Nikotin Nedir? Zararları Nelerdir?

Nikotin Nedir? Zararları Nelerdir?

4390_zko_teardrop-300x197Nikotinin ne olduğunu biliyor musunuz? Nelerden oluşur? Eğer değilse, o zaman bu makalede, nikotin hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri vereceğizNe zaman sigara içseniz yada tütünü çiğnesenizde defalarca size nikotinin sağlığınız için kötü olduğu, içmemeniz gerektiği söylenmiştir. Peki nikotin derken tam olarak neyi kastediyoruz? Bağımlılık yaratan bu madde tütünde bulunur. Doğada ise renksiz ve sıvı haldedir. Yandığı zaman ise rengi kahverengine döner. Eğer nikotin bağımlısıysanız bırakabilmek için epey zaman harcamanız gerekecek. Amerikan Kalp Derneği’ne göre, “Nikotin bağımlılığı tarih boyunca kırılması en zor bağımlılıklardan biri olmuştur”. İnsan sağlığına olan dezavantajlarına rağmen nikotin kullanımında keskin bir artış vardır.

Fiziksel ve kimyasal özellikleri:
Nikotinin nelerden yapıldığını biliyor musunuz? Kafein ve strikninden yapılmış olup son derece bağımlılık yapıcıdır. Nikotin zehirli, soluk sarı ve yağlı bir maddedir ve dışarıda açık bırakıldığında rengi kahverengiye döner. Baz ve konsantre formda olduğunda suyla karıştırılabilir ve nikotin güçlü bir böcek öldürücü olarak kullanılabilir. Nikotin aslında tütün bitkisinde doğal olarak bulunan bir alkaloid’dir. Tütün bitkilerindeki nikotin oranı genellikle yaklaşık   % 2-7 arasında değişir. Nikotin insan cildine kolayca geçebilir. Vücuda alınış şekli burun, ağız yada ciğerler tarafından olabilir. Sadece 10 saniye içerisinde kana karışarak insan beynine kadar ulaşır.
Adlandırılması:
Nikotin, “Nicotiana Tabacum” denilen tütün bitkisinden isim almıştır. Bu bitki de adını Portekizdeki Fransız Büyükelçisi Jean Nicot de Villemain’ dan almıştır. Jean Nicot de Villemain, 1560 yılında tütün tohumlarını Brezilya’dan Paris’e göndererek çeşitliliği arttırdı ve nikotine adının verilmesini sağladı.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt