Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Nabız Nedir? Nasıl Ölçülür?

Nabız Nedir? Nasıl Ölçülür?

4390_zko_teardrop-300x197Tıp alanında oldukça fazla kullanılan nabız terimine, kısaca kalp atışı denilebilir.Kalp insan vücudunda çalışırken sürekli kasılır ve damarlara bir basınç uygular. Kalbin damarlara uygulamış olduğu bu basınca, kalp atışı denilmektedir.Kalp, yaklaşık olarak dakikada 60 ile 80 arasında kasılma yapmaktadır. Bu kasılma basınçla eşdeğerdedir. Dakikadaki kasılma ya da basınç sayısına nabız ismi verilmektedir. Nabız ölçümleri kalp atış sayısını verir ve vücutta sadece iki yerden nabız ölçümü yapılabilmektedir. Bunlardan en çok bilineni ve uygulananı, bileğe iki orta parmakla bastırılarak ölçülen nabızdır. Bu ölçüm türü, gerek sağlık ve ilk yardım bilgilerinden, gerekse de tv dizilerinden toplum tarafından öğrenilmiştir. Bir diğer nabız ölçüm yeri ise, boyundur. Boyundan yapılan nabız ölçümü, gırtlağın iki yanında yer alan atardamara orta parmaklarla bastırılması sonucunda olur.
Nabız kavramı, insanlarda farklılık gösterebilen bir olgudur. Bu duruma örnek verilecek olunursa eğer, yaşlı insanlarda nabız daha düşük seviyede seyretmektedir. Egzersiz, heyecan ve efor durumlarında ise, nabız sayısında artış görülmektedir. Böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan adrenalin hormonu da, nabız sayısının artışına neden olan bir diğer etmendir.

Nabız sayısı düşük veya yüksek olsun, vücut otomatik olarak kendini nabız sayısına göre dengelemektedir. Bu özellik, insanlara düşük ya da yüksek tansiyonda yaşayabilme fırsatı sağlamaktadır. Nabız, kalbin ne sıklıkla attığını atardamarda duyulmasını sağlayan bir kavramdır. En kolay nabız ölçümü, bilekte yer alan atardamardan duyulmaktadır. Bu nedenle muayene esnasında nabız genelde bilekten ölçülür.  Kalp çalışırken her kasılmasında, atardamar içerisine kan gönderilir. Gönderilen bu kan atardamar içerisinde ilerler ve damar çeperlerine basınç yapar. Bu basınç ise, en fazla bilekte, ayak sırtı damarlarında ve boyunda görülmektedir.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt