Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Megalomani Nedir?

Megalomani Nedir?

4390_zko_teardrop-300x197Megalomani kavramı, psikoloji bilimiyle alakalı bir durum olmakla birlikte, toplumda pek de önemsenmeyen bir ruh halidir.Hastalık sayılmayan bu kavram, toplumda çoğu kişi tarafından hafife alınarak önemsiz bir durummuş gibi algılanır. Fakat, psikiyatristler ya da psikologlar için durum hiç de böyle değildir.Psikoloji bilimiyle uğraşan bu tür kişiler, toplumda pek önemsenmeyen megalomaniye aşırı derecede bir hassasiyet gösterirler. Bunun nedeni ise, megaloman kişilerin büründükleri ruh hali olarak gösterilmektedir. Megalomaninin ne olduğunu bakıldığında ise, karşımıza büyüklüğü bir takıntı haline getirmiş olmak veya büyüklük hezeyanı içerisinde yaşamak gibi durumlar çıkmaktadır.
Megaloman olan kişi, bu tür durumları benimseyerek bu şekilde bir kişilik takınır. Bu tür takıntılar dışında, megaloman olan kişi kendinin bazı üstün özelliklerinin olduğunu ve bu özelliklerle toplumdaki bireylerden ayrıldığını düşünmekte ve kendini toplumda üstün ve ayrıcalıklı bir konuma sürüklemektedir. Genel anlamda bu tür davranışlar gözlenen megalomani, günümüz modern psikiyatrinin çok yakından incelediği ve hastalık kabul edilmese de derin bir ruhsal bozukluk olarak görülen bir kavramdır. Aynı zamanda megalomani, insan psikolojisinin en karışık hallerini yansıtmakla birlikte bu durum merak uyandırmaktadır.

Megalomaninin belirtilerinin görüldüğü kişiye psikoloji literatüründe megaloman denilmektedir. Megaloman kişi, çok farklı ruh hallerine girmekle birlikte taşımış olduğu mevcut niteliklerin, toplumu oluşturan diğer insanlardan kendisini üstün kıldığına inanmakta ve bu olguya göre yaşamaya başlamaktadır. Bakıldığında sonuçları itibariyle kendini toplumdan soyutlama gibi de görülebilen megalomani, kişinin kendini toplumda en üst noktada hissettiği durumları yansıtmaktadır.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt