Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Manik Depresif Kişilik Bozukluğu Nedir?

Manik Depresif Kişilik Bozukluğu Nedir?

4390_zko_teardrop-300x197Manik tepkilerin en hafif seyreden türü olan hipomani de birey, sürekli olarak kendini ne kadar mutlu hissettiğinden, yeteneklerine ve bilgisine olan mutlak güveninden söz eder. Hipomanik kişi genellikle zeki, insanlara dönük, atılgan bir kişi izlenimini verir. Bulunduğu heryerde ilgi merkezi olur.Akkt maninin belirtileri hipomanide görülen belirtilerin daha abartılmış biçimleridir. Bu kişilikteki bireyin düşünceleri sürekli olarak bir konudan diğerine atlar. Bazen de bağlantısız konuşma görülür. “Dam başında saksağan vur beline kazmayı” gibi sözler. Bu tür kişilik özelliği gösterenler için söylenebilir.

Mani tepkilerinin en ağır seyreden türü olan sabuklamalı manide birey aşırı bir uyarılma durumundadır. Çevresindekilere saldırabilir, eşyaları kırıp parçalayabilir. Utanç durumu ile birlikte dış görünüşe özen yitirilir.
Depresyon halinde manik depresif bireyde dikkat, düşünme, hareket ve neşede azalma görülür. Hep mutsuz olduğunu düşünür ve kederlidir. Kendilerine güven duygularını yitirmişlerdir. Duygu ve düşüncelerini ifade etmede konuşma ve dinlemede güçlük çekerler. Uykuya dalmakta zorlanırlar yada kesik kesik uyurlar ve sabahları erken uyanırlar. İsteksizlik, halsizlik, yorgunluk duyarlar bir işe başlamada zorlanırlar.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt