Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Lir Kuşu

Lir Kuşu

4390_zko_teardrop-300x197Lir kuşunun en belirgin fiziki özelliği, uzun ve süslü kuyruğa sahip olmasıdır. Bu özelliği ona inanılmaz ve mükemmel bir görünüm kazandırmaktadır. Taklit yeteneğine ek olarak sunulan şaheser görünüm, doğanın güzelliklerini gözler önüne sermektedir. Kahverengi ve kırmızı tona benzer kanatlara sahiptir. Ve renkleri olgunlaştığı dönemde farklılık göstermektedir. Ayak ve bacak kısımları siyah renkten oluşmaktadır. Gagası da aynı şekilde siyah renk ile bezenmiştir. Özellikle olgun erkeğin kuyruk yapısı daha süslü ve uzundur. Bu canlının adına lir denmesindeki etken, kuyruğunun lir çalgısına benzer bir görünüme sahip olmasındandır. Kuş sınıfında yer almış olsa da uçma yeteneğinden yoksundur.
Lir kuşu, Güney Doğunun Avusturya bölgesinin yerleşim yerine uzak yerlerinde yaşamaktadır. Tasmanya bölgesinin ormanlık bölgelerinde de bu türe rastlamak mümkündür. Genellikle nemli bölgeleri tercih etmektedirler. Farklı bölgelere göç etmezler ve bulundukları yerleri mesken olarak belirlerler. Solucan böcek gibi hayvan türlerini yiyerek beslenirler. Tek başına ava çıktıkları gibi topluluk halinde de beslenme eylemini gerçekleştirirler. Tabi bu beslenme eylemi, yaşlarına göre farklılık göstermektedir.
Çoğalmaları Ekim ve Nisan ayında gerçekleşir. Bu dönemlerde üreyebilirler. Lir kuşunun kuluçka dönemi, bir buçuk aylık bir süreç ile tamamlanır. Anne yavrusunu iki buçuk ay kadar ilgi gösterir ve yavru bu dönemden sonra yuvasını terk etmektedir. Dişi kendi yuvasını kendi yapar ve erkek istediği dişi ile çiftleşme gerçekleştirebilmektedir.
Keops, Kefren ve Mikerinos piramitlerinin inşası ve o bölgede yaşanan gizemli olayların sır perdesi aralanıyor.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt