Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Libretto Nedir?

Libretto Nedir?

4390_zko_teardrop-300x197Opera eserlerinde, belirli bir konuyu anlatan şiir, öykü vb gibi durumlar libretto olarak kullanılabildiği gibi başlı başına hiçbir şeye bağlı olmadan, öznel olarak yazılmış librettolarda bulunmaktadır. Genel olarak yazılı eserlerin üzerlerine müzik yazılarak opera eserleri oluşturulmaktadır. Bir tiyatro eseri alınarak oluşturulan librettolarda ise eserin özüne uygunluk zorunlu bir durumdur. Bir tiyatro eserinin tamamı libretto olarak kullanılabildiği gibi, sadece bir bölümü ya da konusu temel alınarak yazılan librettolar mevcuttur.Opera eserlerinde eserin bestecisi ile libretto yazarı birlikte anılmaktadır. Eserin müziği kadar librettosu da o eserin güzelliğini yansıtan temel unsurdur. Örneğin Da Ponte ile Mozart, Boito ile Verdi gibi.
Da Ponte ve Boito müzik tarihinin en önemli libretto yazarlarındandır. Kendi eserleri için librettolar yazmayı başarabilen bestecilerde vardır ki bunların en önde geleni de Wagner’ dir.
Yoğunlukta var olan librettolar üzerine müzikler yapılmıştır ancak müzikleri yapılmış ve daha sonra üzerlerine libretto yazılmış eserlerde az da olsa bulunmaktadır. Örneğin; Rus beşleri üyesi olarak bilinen ünlü besteci Rimsky-Korsakov, bestelediği küçük eserlerin üzerine librettoları daha sonra yazdırmıştır.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt