Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Kutup Bitkisi: Tundra

Kutup Bitkisi: Tundra

4390_zko_teardrop-300x197Kutuplarda güneş yılın çok uzun bir dilimi yüzünü göstermemektedir. Aylar boyunca soğuk iklim olmaktadır. Toprak tabakası bu yüzden çok incedir. Zaten topraklar genellikle buzulların altında kalmaktadır. Ancak karlı kaplı olan kutup bölgesinin bile bir bitki örtüsü vardır. Bitki örtüsü dediğimizde aklımıza maki,bozkır ya da ormanlar gelmesin.Buralarda bu tür oluşumlar imkansızdır. Sebebi ise ağaçlar derin köklere sahiptir. Derin köke sahip olabilmesi için ise toprak derinliğinin fazla olması gerekmektedir. Zaten ince bir toprak tabakasına sahip olan kutuplarda bu mümkün olmayacaktır.İnce toprak tabakasına sahip olan kutuplarda ağaçlar ihtiyacı olan su ve besini karşılayamaz. Ayrıca iklim şartlarını dikkate aldığımızda güneş ışınlarını çok az görmesinden dolayı bitkilerin beslenmesi mümkün olmayacaktır. İşte bu zorlu koşullarla mücadele verebilecek bitki tundradır. Dünya üzerinde bulunan soğuk ülkelerde tundra yetişmektedir. Örneğin İzlanda,Sibirya gibi yerler tundraya ev sahipliği yapar.Tundraların Özellikleri
Donmaya karşı kendilerini korurlar.
Bitkiler düşük sıcaklıklara sahip kutup iklimlerinde bünyelerinde bulunan suyu azaltmaktadır. Bu şekilde bünyelerinde az su bulunan tundralar kolay kolay donmaz. Suyun azalmasıyla birlikte dokularıda sertleşmektedir. Böylece daha dayanıklı hale gelmektedir.
Soğuk İklime adapte olur. Fiziksel özellikleri zorlu koşullarla mücadele eder.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt