Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Kuşlar Nasıl Uçarlar? Uçuş Teknikleri Nelerdir?

Kuşlar Nasıl Uçarlar? Uçuş Teknikleri Nelerdir?

4390_zko_teardrop-300x197Kuşların vücutları uçuş için uygun bir yapıya sahiptir. Ağırlıklarının az olması için kemiklerinin içleri boş bir şekilde yaratılmıştır. Ve vücutlarında hava keseleri bulunmaktadır. Dışkılarının sıvı olması ise vücut ağırlığını azaltmaktadır. Vücutlarının üzerinde bulunan tüyler çok hafif bir yapıdadır. Uçmaya yardımcı olmaktadır.Kuşların İskelet Sistemi
Her ne kadar kemiklerinin içi boş olsa bile, kuşların iskeleti sağlam bir şeklide tasarlanmıştır. İskelet yapısı adeta bir bütün halindedir. Omuz kalça ve göğüs kemikleri birbirine kaynaşmıştır. Böylece kuşlar daha sağlam bir yapıya sahip olmuştur. İskelet sistemi kuşların vücut ağırlığını çok küçük bir yerini işgal eder. Kuşların iskelet ağırlığını vücutlarına oranı ortalama %5 civarındadır. Bu oran kuş türlerine göre değişiklik göstermektedir.
Kuşların Solunum Sistemi
Karada yaşayan canlılardan farklı bir solunum sistemlerine sahiptirler. Solunum sistemleri oksijen ihtiyaçlarını karşılamaları için çok önemlidir. Bir insana göre yaklaşık 20 kat daha fazla oksijen ihtiyacı duyan kuşların akciğerleri buna uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Kuşlarda hava akciğer kanalı boyunca tek yönlü hareket etmektedir. Tek yönlü olan hava hareketinden dolayı kuşlar ihtiyacı olan oksijeni kesintisiz olarak temin etmektedir.
Kuşların Uçuş Sırasında Denge Sağlaması
Kuşların kafaları çok hafiftir. Bundan dolayı uçuş sırasında kuşlar öne doğru eğilmemektedir. Bu sayede kuşlar uçarken dengeyi sağlamaktadır. Kuşların vücudunda bulunan tüyler denge sisteminin en önemli unsurlarındandır. Özellikle kanat bölgesinde bulunan tüyler sayesinde denge sağlanmaktadır. Kuşlarda bulunan tüyler hafiftir ve kaldırma özelliği bulunmaktadır.
Kuşların Güç Ve Enerji Sistemi
Kuşlarda enerji depolama sistemi bulunmaktadır. Özellikle göçmen kuşlar uçuş sırasında gerekli olacak enerjiyi vücutlarında depolamaktadır. Ayrıca güçlü olabilmek için zayıf olmak gerekir. Kuşlar fazla kilolarından kurtularak daha rahat uçabilmektedir. Kuşların enerji tasarrufu yapmasını sağlayan diğer yöntemler ise uygun uçuş hızı belirleme ve rüzgarı uygun kullanmadır.

Google dan Gelen Aramalar:

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt