Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Koroner Arter Hastalığı Nedir? Koroner Arter Baypas Ameliyatı Neden Yapılır?

Koroner Arter Hastalığı Nedir? Koroner Arter Baypas Ameliyatı Neden Yapılır?

4390_zko_teardrop-300x197Kalp kasınıza kan taşıyan büyük damarlar koroner arterlerdir. Oksijenlenmiş temiz kan taşıdıkları için atardamarlar (arter) sınıfına girerler. Toplardamar ise kirli kan taşıyan grubuna girer.Koroner hastalığı, atardamarların yağ birikimlerinin sebep olduğu aynı zamanda plak adı verilen çıkıntılar nedeniyle daralmasına denir. Bu birikintiler, damarın iç duvarında oluşarak damar boşluğuna doğru büyüyerek kan akımını kısıtlayabilir. Damarın içindeki bu plağın yırtılması durumunda, plağın tepesindeki yırtıktan, patlayan bir yanardağdan püsküren lavlar gibi çıkan kan pıhtılaşarak, koroner arterin tam olarak tıkanmasına ve buna bağlı olarak kalp krizine neden olabilir.
Niçin Bana Koroner Arter Baypas Ameliyatı Yapılacak?
Kalp kasınızı kanla besleyen ( yani besleyici maddelerin ve oksijenin kalp kasınıza taşınmasını sağlar) atardamarlara koroner arter adı verilir. Kalp kasınıza kan taşıyan bir ya da daha fazla atar damarınızın tamamının ya da bir kısmının tıkanması koroner arter hastalığınızın olduğunu gösterir. Koroner arter baypas ameliyatı doktorunuz tarafından size önerildiğinde bilin ki kalp kasınıza yönelik kan akışı bozulmuş demektir.
Böyle bir ameliyatla, tıkanan damarın, tıkalı bölgesinin altındaki bir bölümüne daha bol miktarda kan akımının sağlanmasıyla, koroner arter hastalığınıza bağlı göğüs ağrısı şikayetiniz geçtiği gibi, halsizliğiniz ve ilaç gereksinmeniz azalabilir. Fiziksel aktivite yeteneğiniz artabilir ve kendinizi sağlıklı zamanınızdaki gibi iyi hissetmeye başlarsınız. Bu ameliyat yaşam beklentinizi de yıllarca uzatabilir.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt