Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Kontakt Lensler

Kontakt Lensler

4390_zko_teardrop-300x197Birincisi net görmek, ikincisi de dışarıdaki insanlar tarafından net görünmektir. Gözlük kullananlar, sürekli şikâyet etmektedir. Neden mi? Çünkü gözlük takan insanlar, estetik açıdan çevrelerindekilerin kendilerini beğenip beğenmediklerini sorgularlar. Çoğu kişi gözlük taktıklarında kendilerini beğenmemeye başlar ve görme problemi yaşamalarına rağmen, gözlük kullanmamaya başlarlar. Zaman içerisinde de görme problemleri artış göstermekte ve bundan sosyal hayatları da etkilenmektedir.Bu şikâyet ve kaygılar insanları görme problemini çözmek için yeni çözüm yolları aramaya itmiştir. Arayışlar sonunda lens icat edilmiş, pahalı ve uğraştırıcı bir meşgale olmaktan çıkmış, gözlüğün pabucunu dama atmıştır. Lensler, gözlükle düzeltilebilen tüm göz kusurlarında kullanılır. Göze gelen ışığı kırmak için gözün önüne yerleştirilir.

Lensler, sert ve yumuşak olmak üzere ikiye ayrılmaktadır;
Sert lensler: İlk defa 1887 yılında İsviçreli doktor A. E. Fick tarafından yapıldı. İlk lensi üreten İsviçreli doktorun buluşu bayağı acı verici deneyimler sonucu oluşmuştur. Doktor, lensleri sert camdan yaptı. Bu lensler, gözün tamamını kaplamak amacıyla göz küresinin yuvarlağı üzerine acı bir şekilde yerleştiriliyordu. Çünkü doktorun bu yuvarlakları ölçecek aleti yoktu ve bundan dolayı her lens uzun denemeler sonunda göze takılabiliyordu. Bu lenslerin zararları da vardı. Göz, geçirgen olmayan sert cam örtü nedeniyle oksijen alamamakta ve gözyaşı kanallarından gözyaşını alamamaktadır. Bütün bunlar, lensin çabucak kurumasına sebep olurdu.
1938’de Theodore Obrig, Plexiglass veya Lusit olarak adlandırılan saydam bir madde metil metakritilat plastiğinden lens yapmayı başardı. A. E. Fick’in geliştiremediği göz ölçüm aletini geliştirerek tıp alanında yeni bir çığır açtı. Üretilen lenslerle epey yol kat edilmesine rağmen, lensler yine de tam olarak beklentiyi karşılamadı. Çünkü üretilen lensler, hala gözün hassas dokusunu incitmekteydi.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt