Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Kolanın Vücuttaki 1 Saatlik Serüveni

Kolanın Vücuttaki 1 Saatlik Serüveni

4390_zko_teardrop-300x197Kola içildikten sonraki 10 dakika içinde vücuda aşırı miktarda şeker alımı yapılmış oluyor. Yani kandaki şeker miktarı anında artıyor ve 10 kaşık şekere denk bir düzeyde zarar getiriyor. Bu kadar yüksek miktardaki şeker alımının bir defada yapılması halinde mide bulantısı yaşanabilir. Ancak kolada bulunan fosforik asit bunu engelliyor.Kan şekeri ikinci 10 dakikada çok üst düzeye çıkar. Buna bağlı olarak insülin salgılanması da bir hayli artar. Bu da karaciğerde şekerin yağ olarak saklanmasına neden olur.
Sonraki 20 dakikada ise kafein tamamen vücutta kendisine yer edinir. Kan basıncı çok üst düzeylere fırlar. Bu dakikadan sonra beyindeki salgılar harekete geçer ve mutluluk duygusu artar. Bunun sebebi vücutta salgılanan dopamin salgısıdır. Yani eroin ile neredeyse aynı etkiyi yaratmaya başlar.
Sonuncu 20 dakikada ise açlık hissi ortaya çıkmaya başlar. Bu his aniden gelişir ve bazen de çok şiddetli olabilir. Ayrıca tekrar kola içme isteği de artar.
1 saatlik serüven sonunda bir döngü başlar. Bu döngü vücuttaki yağ oranının artmasına ve insülin direnci gelişmesine sebep olur. Böylece obezitenin kapısı aralanmış olur.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt