Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Kızılötesi Termometre Nedir? Nasıl Çalışır?

Kızılötesi Termometre Nedir? Nasıl Çalışır?

4390_zko_teardrop-300x197Sıcaklık, zamandan sonra günlük yaşamda en çok ölçülen parametrelerden biridir. Sıcaklık bir ürünün, bir cihazın üretim veya kalite kontrol aşamalarında var olan koşullarını göstermede önemli rol oynamaktadır. Sıcaklığın doğru ölçülmesi, ürün kalitesine ve verimliliğe pozitif yönde etki etmektedir. Aynı zamanda gelişen dünya şartlarında, hızlılık açısından çabuk reaksiyon gösteren ısıölçerler önem kazanmaktadır.Kızılötesi teknolojisi yeni bir olgu olmamakla birlikte son yenilikler ile düşük maliyetli, daha güvenilir ve kullanımı pratik termometreler piyasada yerini almaya başlamıştır. Bu termometrelerin en büyük avantajlarından biri, ürün ile temas etmeden bir sensör vasıtası ile uzaktan ölçüm yapabilmesidir. Genel olarak kızılötesi termometrelerin avantajlarını sıralarsak;  kısa zamanda ve ürüne temas etmeden ölçüm yapmasının dışında, 3000 santigrat dereceye kadar olan sıcaklıkları ölçebilmesi, ölçüm esnasında herhangi bir girişim olmaması, ölçülecek olan maddede kontaminasyona yol açmaması ve fiziksel olarak ulaşılması mümkün olmayan veya zararlı olan maddelerin ölçümüne olanak sağlamasıdır.
Birçok avantajı bulunduran kızılötesi termometreleri kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı parametreler bulunmaktadır; ısısı ölçülecek olan madde muhakkak kızılötesi termometre için optik görünürlüğe sahip olmalıdır. Yüksek miktarda toz veya sigara dumanı gibi görünürlüğü azaltacak etkenler yanlış ölçüm yapmaya neden olabilir. Metalik reaksiyon kabı gibi elle tutulur engeller varsa, kabın içindeki sıcaklık değeri ölçülemez, sadece kap yüzeyinin sıcaklığı ölçülebilir. Bunun yanında sensörün optiği toz veya kirlilik oluşturan herhangi bir şeye karşı korunmalıdır.

Nasıl Çalışır?
Kızılötesi bir prizmadan geçirildiğinde güneş ışığının ayrıştırılabilen bir bölümüdür. Bu ışımanın bir enerjisi vardır. Yirminci yüzyılın başlarında Planc, Boltzmann, Wien ve Kirchoff gibi önemli bilim adamları elektromanyetik spektrum faaliyetlerini belirlemiş ve kızılötesi enerji hakkında önemli bulgular elde etmişlerdir. Bu bulguların sonucunda siyah cisim tarafından yayılan ışığın dalga boyu ile enerjisi arasında bir bağlantı olduğu bulunmuştur. Mutlak sıfır noktasından (0 Kelvin) yüksek sıcaklığı olan objeler enerji saçmaktadır. Yayılan bu enerjinin büyüklüğü sıcaklık ile bağlantılıdır. Bu bilgi kızılötesi termometrelerin çalışma prensibinin temel noktasıdır.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt