Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Kist Nedir? Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?

Kist Nedir? Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?

4390_zko_teardrop-300x197Kist Çeşitleri ve Oluşumları
Alt deri kisti: Doğuştan veya sonradan olanlar vardır. Çoğunluğu yaralanma ve ameliyat sonrası oluşmaktadır. Yüz, erbezi, boyun, apışarası en çok oluştukları yerlerdir. Bu tür kistlerin içi sarı sıvıyla doludur. Tedavisi ise ameliyattır.
Üst deri kisti: Genellikle doğuştan olur. Alt deri kiste oranla, üst derinin deri altı dokusunda toplanır. Tedavisi ameliyattır.
Yağ dokusu kisti: Yağ bezelerinin büyümesi sonucu oluşan kistlerdir. Vücudun çeşitli bölgelerinde deri üstü ya da deri altında oluşur. Kistin içinde yumuşak, beyazımsı, yağlı bir sıvıyla doludur. Tedavisi ameliyattır.
İnsan vücudunda oluşan en tehlikeli kist, “KİST HİDALİKTİR”. Karaciğer, Akciğer ve çeşitli dokularda bozukluklara yol açar. Köpeklerin incebağırsağında bulunan tenya ekinokoksunun yumurtaların köpeğin dışkısıyla dışarı atılması sonucunda, insanların kullandıkları içme suları, sebze, meyve bulaşmasıyla ve insanların bu kirlenmiş ürünleri kullanmasıyla bulaşır. Bu yumurtalar insanın incebağırsağında larva denilen yavrular çıkarır. Bu larvalar bağırsaktan damar sistemine geçip karaciğere ulaşır. Burada kan yoluyla diğer organlara geçer. Larvalar dokuya yerleştikten sonra iltihabi bir tepkimeye yol açar. Bu iltihap 30 gün sonra tam bir kist biçimine dönüşür. Kistin içi kaya sıvısı denilen bir sıvıyla doludur. Kist büyüdükçe dokuyu yıkıma uğratır.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt