Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Kişilik Bozukluğu Nedir?

Kişilik Bozukluğu Nedir?

4390_zko_teardrop-300x197Kişilik Bozukluğu Nedir?Amerikan psikiyatristler birliğinin 1994′te dördüncü yayımını yaptığı DSM-IV kriterlerine göre kişilik bozukluğu, “iç yaşantısında veya davranışlarında, kişinin sosyal ve mesleki yaşantısında sürekli çatışmalar yaratan yeterince katı ve kökleşmiş, süreklilik arz eden örnekler” şeklinde tanımlanmıştır.
Her birey bir kişiliğe sahiptir ve her insanın düşünme, davranış ve duygularını ifade biçimi kendine hastır. Bireylerin kendi düşünme biçimlerine has olan bu özellikler, davranışların aşırı uçlara gelmesi ve katılaşması sonucu hastalığa dönüşür. Bu koşulların çoğu çocukluktan başlayarak yetişkinliğe kadar gelişir. Çocuklukta gelişen herhangi bir duygusal veya zihinsel travma buna sebep olabilir. Bu tarz insanlar, dış dünyadan ve kendi kendileri hakkındaki düşüncelerinden etkilenmiştir. Normal kalıpların dışında, farklı duygular yaşarlar ve toplumdaki işlevsellikleri farklıdır. Bazen dürtülerini kontrol edemezler ve kendileri ve çevreleri için tehlikeye dönüşebilirler.
Kişilik Bozukluğu Tipleri
A Grubu: Acayip veya tuhaf olarak tanımlanan kişilik bozuklukları A grubunda bulunur. Bu gruba dahil hastalıklar paranoid, şizoid, şizotipal olarak tanımlanan şüpheci davranışları içerir.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt