Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Kıbrıs Akasyası Nedir?

Kıbrıs Akasyası Nedir?

4390_zko_teardrop-300x197Akdeniz ve Ege’de yaşayanlar, ilkbahar aylarında sarı çiçekleri ile park ve bahçeleri süsleyen bu ağaçla çok sık karşılaşırlar. Latince adı “Acacia cyanophylla” (Syn. Acacia saligna) olan Kıbrıs Akasyası Leguminosea (Baklagiller) familyasının bir üyesidir.Kıbrıs Akasyası’nın her dem yeşil olması ona ayrı bir güzellik katmaktadır. Ağaççık veya çalı formundaki bitkilerdir. Birden çok gövdeye sahip olan türleri çalı formuna örnektir. Avustralya kökenlidir. Ancak dünyanın yarı-kurak tropik ve subtropik birçok bölgesinde yayılarak doğallaşmıştır. Yuvarlak, dağınık ve çok dallı taç yapar. Dalları kalın, simpodial (serbest dallanma) büyüme gösteren ince dokulu bir türdür.
Genelde 2-5 m yüksekliğinde taç yapar, tek gövde üzerinde büyütüldüğünde boyu 8 m’ye gövde çapı 30 cm’ye çıkabilir. Tepe çapı 4 m. dir. Hızlı büyüyen bir akasya türüdür. Buna karşın ömrü kısadır ve ağır topraklarda 5 yıl, kumsal topraklarda ise ortalama 15 yıl yaşamaktadır.
Bu türün gerçek tüysü yaprakları körelmiştir. Yaprak olarak algılanan organlar değişime uğramış yaprak saplarıdır (phyllod). Gerçek yapraklar çimlenmeden sonra, genç fidan evresinde görülür. Bu organlar sürgün üzerinde çok sıralı sarmal biçimde dizilmiş ve her noda tek yapraksı sap (phyllod) bulunmaktadır. Değişime uğramış yaprak sapları, uzun (8-25 cm), koyu yeşil, orta damar belirginleşmiş mızraksı (lanceolat) yapıda, kenarlar düz ve tüysüz’dür.
Genç sürgünler, yassı ve tüysüz, olgunlaşmış sürgünler daha yuvarlaktır. Tomurcuklar, normal durumlu pullu ve genelde her boğumda biri daha iri olmak iki adet bulunur. Tomurcuk dizilişi yaprakların koltuğunda çok sıralı sarmaldır. Ağaçların genç evresinde gövde kabuk rengi açık gri-kahve renginde ve düzdür. İleri yaşlarda gövde rengi koyulaşır ve farklı şekillerde çatlaklar oluşur.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt