Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Kanal İstanbul: Çılgın Proje’nin Detayları Ortaya Çıktı!

Kanal İstanbul: Çılgın Proje’nin Detayları Ortaya Çıktı!

4390_zko_teardrop-300x197Öncelikle Kanal İstanbul’un yeri haksız mülk ve çıkar çatışmalarına mahal vermemek adına gizli tutulacak onu belirtelim. Fakat yapılan nihai açıklamalar doğrultusunda kuvvetle muhtemel nerede olacağıyla ilgili net bir fikir belirtebiliyoruz. Kanalın büyük ölçüde hazine arazilerinin içinden ve Çatalca yakınından geçeceği kesinken, uzunluğunun 45 ile 50km arasında olacağının bilinmesiyle Terkos Gölü civarından başlayarak, Çatalca ve ardından Silivri’ye kadar uzanan yani Karadenizi Marmara’ya bağlayacak 150 metre genişliğinde bir kanal olacağını söyleyebiliyoruz. Proje kapsamında kanalın her iki tarafında özel yerleşim alanları kurularak planlı yapılanma ile modern bir Mini-İstanbul portresi ortaya çıkacak.
Başbakanın yoğun bir çalışma temposuyla Cumhuriyetimizin 100. yılında yani 2023 yılı başında resmen hayata geçirmek istediği proje halkın nezdinde şimdiden kabul görmüş gözüküyor. Aslında bu noktada pek de aksi görüş çıkmayacağı aşikar, nitekim Türkiye’mizin bu ve bunun gibi büyük projelere ihtiyacı var. Temennimiz İstanbul’u geliştirmenin yanında diğer şehirlerimize de aynı özenin gösterilerek gerekli atılımların daha hızlı biçimde yapılmasıdır.
Projenin Sağlayacağı Başlıca Faydalar;
Projenin etüt çalışmalarının 2013 sonunda bitmesi hedeflenirken, ilk kazı işlemine başlanmasının da yine bu zamanlarda yani 2014 yılı başında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt