Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » İshal Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

İshal Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

4390_zko_teardrop-300x197İnsanoğlu sağlıklı yaşamak için her zaman elinden geldiğince yediğine ve içtiklerine dikkat etmektedir. Yedikleri ve içtikleri sağlığına paralel olarak yaşam kalitesini de artırmaktadır. Yediklerindeki düzensizlik veya bazı şeyleri makine gibi işleyen vücudumuzun kabul ettiği sınırların üzerinde tüketmek vücudumuza ve sağlığımıza zarar vermektedir. Bu rahatsızlıklardan biri de ishaldir. İshali tanımlayacak olursak, dışkılamanın olması gerekenden yani normalden daha sulu olması ve daha sık olması durumuna ishal denilmektedir. Normalde dışkı katı ve şekilli olmasına rağmen ishal durumunda içerdiği su miktarı artar ve görünümü şekilsiz bir alır. İshalin belirtileri sabittir. Ayrıca ishalin teşhisi ve tedavisi kolay olmasına rağmen çocuklarda ölüme kadar giden sonuçlara varabilmektedir.
İshalin sebeplerinden bahsedecek olursak; ishal yapan mikroorganizmaların, kirli su ve besinler aracılığıyla ağızdan alınması, mikropların zehrinin bulaştığı besinlerin alınması, özellikle bebeklerde beslenme hataları, bağırsak kurtları, bazı ilaçların yan etkileri, aşırı korku ve heyecan ishale sebep olan başlıca etmenlerdir. İshal ile birlikte vücutta çok fazla miktarda tuz ve su kaybı yaşanmaktadır. Bunun sonucunda da gerekli tedavi uygulanmazsa ölüm meydana gelmektedir.
Vücutta su ve tuz kaybı yani ishal durumunda görülen belirtilerden de bahsedecek olursak,

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt