Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Herkesin Web Sitesinin Olacağı Doğru mu?

Herkesin Web Sitesinin Olacağı Doğru mu?

4390_zko_teardrop-300x197Bu yasanın Resmi Gazete’ de yayımlanan haline şuradan ulaşabilirsiniz.Görüldüğü gibi yasa kişiler için böyle bir zorunluluk getirmiyor. Yani bu söylemler kısmen yanlış. Bu yasada getirilen zorunluluk Komandit Şirketler için geçerli. Bunun amacı, tüketicinin şirket üzerine araştırma yapabilme hakkını, tüketiciye kullandırmak gibi görülse de henüz hangi amaçla yapıldığı bilinmiyor. Yeni Ticaret Kanunu’ nun gerektirdiği sebeplerden dolayı bu yasanın çıkarıldığı da konuşuluyor. Ancak yasa bir hayli uzun. Bu yüzden de tam olarak anlaşılamıyor. Web sitesi satışı gerçekleştirmek isteyenler de bu yasayı kendi işlerine yaradıkları şekilde açıklayıp müşteri çekmeyi planlıyor.
Yasada bu sitelerin içerikleri konusunda da kesin hükümler var. Bu hükmün belirtildiği kısım 39. maddede yer alıyor. Bu madde şöyle: “ Tescil edilen ticaret unvanı, ticari işletmenin görülebilecek bir yerine okunaklı bir şekilde yazılır. Ayrıca, tacirin işletmesiyle ilgili olarak kullandığı her türlü kâğıt ve belgede, tacirin sicil numarası, ticaret unvanı, işletmesinin merkezi, tacir sermaye şirketi ise taahhüt edilen ve ödenen sermaye, internet sitesinin adresi ve numarası gösterilir. Anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerde, sırasıyla yönetim kurulu başkan ve üyelerinin; müdürlerin ve yöneticilerin adları ile soyadları gösterilir. Tüm bu bilgiler şirketin internet sitesinde de yayımlanır. ”
Tam olarak hala anlaşılamayan, bu yüzden de farklı söylemlerin üretildiği bu yasa daha çok konuşulacak gibi. Ancak gelecekte herkesin bir web sitesi olacak şeklindeki yaklaşımlar, eğer gerçekleşirse bile devletin getirdiği zorunluluklardan ziyade, artık evimizin vazgeçilmezlerinden olmaya başlayan yaygın internet kullanımı sebebiyle olabilir.
 

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt