Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Gürgen Ağacı

Gürgen Ağacı

4390_zko_teardrop-300x197Huşgillerden kış aylarında yapraklarını döken bir orman ağacıdır. Bilimsel ismi Carpinus’tur. Genellikle sürgünle üretilebilen gürgen her mevsimde budanmaya ve işlenmeye elverişli bir ağaçtır.Gürgen ağacının odunu oldukça sert ve beyazdır. Gövdesi genellikle derinlemesine oluklu, girintili, grimsi ve kabukludur. Gürgen ağacı oluklu ve girintili bir gövdeye sahip olduğu için dört köşe yontmaya elverişli bir ağaç değildir. Bu ağaç dört köşe yontulacak olursa yontma esnasında büyük bir kısmı fire verilir. Yumurta biçimindeki yapraklarının kenarları girintili çıkıntılı yani dişlidir. 1 santimetre uzunluğunda sert kabuklu ve sivri uçlu meyveleri vardır.

Gürgen ağacının kerestesinden kaldıraç, dişli çark maden direği gemi omurgası gibi basınca dayanıklı parçalar üretilir. Gürgen ağacı; Avrupa Gürgeni, Doğu Gürgeni, Amerikan Gürgeni olmak üzere üç türe sahiptir.
Avrupa Gürgeni: Bu gürgen türüne Carpinus betulus’da denilebilmektedir. Boyu çok ender olarak 20 metreyi bulur. 850 metreden daha yükseklerde ve kuzeyde 57 derece enleminin dışında yetişmez.
Doğu Gürgeni: Doğu gürgenine Carpinus orientalis denilir. Bu gürgen ağacının boyu ise 5 ya da 6 metre kadar uzar.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt