Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Fokomeli Nedir?

Fokomeli Nedir?

4390_zko_teardrop-300x197Bu hastalık, tamamen yok olmuş veya çok kısa kalmış kemikler ile bilinir. Uzun kemiklerde oluşan deformeler veya uzun kemiklerin yok olması sonucunda, normalden daha kısa kemiklerin ortaya çıkmasıyla oluşan bir hastalıktır. En ileri vaka, her iki kol ve bacağın üst kemiklerinin yokluğuyla sonuçlanabilir, dolayısıyla eller ve ayaklar doğrudan vücuda bitişik olur. Buna tetrafokomeli denir.Doğuştan gelen bir bozukluktur. Kalıtımsal olarak da gelebilir veya bir bölgede yoğunlaşabilir.
Fokomeli, annenin gebelik sırasında cenine zararlı olabilecek nitelikte kullandığı ilaçlardan meydana gelebilir. Doğum bulantılarına karşı önerilen “Thalidomid” adlı ilaca fazla maruz kalınması durumunda da bebekte Fokomeli hastalığı görülmesi söz konusu olabilir. Ayrıca genetik yoldan otozomal çekinik bir özellik olarak aileler arasında geçebilir veya gendeki spontan değişikliklerin sonucu oluşabilir.
Kaynakça:
www.hemensaglik.com
www.saglikkitabi.org
www.hastane.com
www.doktorsitesi.com
Keops, Kefren ve Mikerinos piramitlerinin inşası ve o bölgede yaşanan gizemli olayların sır perdesi aralanıyor.
Türkçe’mizde yanlama olarak bilinen drift olayı ve tekniklerine dair anlatım ve örnek videoları bu yazıda bulacaksınız.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt