Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Floresan Lamba Neden Daha Çok Elektrik Tasarrufu Sağlar?

Floresan Lamba Neden Daha Çok Elektrik Tasarrufu Sağlar?

4390_zko_teardrop-300x197Normal ampullere göre enerji tasarufuna % 75 oranında katkı yapar. Geçmiş zamanlara göre fiyatlarının daha aşağı çekilmesiyle yaygınlaştı. Hala normal ampullere göre daha pahalı olsalar da kullanım ömürleri neredeyse 10 kat daha fazladır. Normal ampullerde ışık bir noktadan gelirken floresanda tüm tüp içine yayılarak gelir.Bu lambaların çalışma prensibi ise şöyledir: Elektrik düğmesine bastığınızda elektrik, floresan içindeki tüpün bir ucunda bulunan elektrottan diğer uçtakine doğru enerji oluşturur. Tüp içinde ise cıva bulunur. Bu enerji cıvayı buharlaştırır ve ultraviole ışınları açığa çıkar. Bu ışınlar gözle görülmez. Bu yüzden tüp içine fosfor tozları yerleştirilir. Bu ışınların tozlara çarpmasıyla da ışık görülebilir. Açıp kapama esnasında çok fazla elektrik sarfiyatına neden olurlar. Nitekim 1 kez açıp kapamada kaybedilen enerjiyle bu lambalar 1 saat çalışabilir.
Bu yüzden çalışması bakımından tasarruf sağlarken, çok sık açılıp kapandığında elektrik kullanımını üst seviyeye çıkarır. Kullanım süresine de bu açıp kapamalar direk etki eder. Sürekli çalışan floresan lambalar 60 bin saate yakın çalışabilirken, aç-kapa yapılan lamba ömrü 20 bin saate kadar düşer. Normal lambalarda aç-kapa yapmanın kullanım ömrüne etkisi yoktur.
Floresan lambaları mavimsi ışığa sahiptir ve bu yüzden gözü daha az yorar. Çiçekler için de faydalıdır. Çünkü mavi ışıkları daha iyi emerler. Normal ampulde mavi ışık çok az düzeydedir. Bu yüzden floresan, evde bulunan çiçekler için daha faydalıdır.
Keops, Kefren ve Mikerinos piramitlerinin inşası ve o bölgede yaşanan gizemli olayların sır perdesi aralanıyor.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt