Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Fenilketonüri Hastalığı Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

Fenilketonüri Hastalığı Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

4390_zko_teardrop-300x197Türkiyede Fenilketonüri:
Avrupada doğan çocuklarda yapılan araştırmalarda bu hastalık 10.000-30.000 çocuk arasından seçilirken ülkemizde 3.000-4.000 doğan çocukta oranlanabilmektedir. Peki bunun nedeni nedir?; Beslenme düzensizliği birinci sorundur. Bunun yanı sıra teşhis konusunda ailelerin bilinçsiz olması ve önemsememesi diyebiliriz. Eğer hastalığın farkına erken varılır ve teşhis erken konulursa tedavi mümkün besinler sayesinde ve bu şekilde gerçekleştirilen tedavi süreci sonunda hastalık etkisiz hala getirilebiliyor. Beynin en hızlı geliştiği 8-10 yıl boyunca tedavi devam etmeli. Zeka geriliği olarak bilinen bu hastalık doğru beslenme sürecine bağlı, gerekli vitaminler ve buna bağlı ilaç tedavisi hastalık için önemli.Bilinçli aileler sayesinde ülkemizde tedavisi gerçekleştirilen bir çok çocuk var. Şunu unutmayalım,tedaviden sonra tedbiri elden bırakmamanız gerekir çünkü bu hastalık bir anda kendini gösteren bir hastalık değil herkesin başına gelebilecek nitelikte yetersiz beslenme ve protein eksikliği sonucu sizleri esir alabilir.
Bu hastalığa yakalanan çocuklar;
– Davranış bozuklukları
– Anlamsız tavırlar sergileme
– Anlamsız cümleler kurma
– Oyuncaklarla kurulan farklı iletişimler kurma
– Düşünce farklılığı.
gibi belirtilerle karşınıza çıkabilir. Yazıda belirttiğim gibi erken teşhis gerçekleştirilirse hastalığın tedavisi mümkün bunun için daha bilinçli ve bu konuda hassas ailelere ihtiyaç duyulmaktadır.
Keops, Kefren ve Mikerinos piramitlerinin inşası ve o bölgede yaşanan gizemli olayların sır perdesi aralanıyor.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt