Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Evarcha Culicovora: Vampir Örümcek

Evarcha Culicovora: Vampir Örümcek

4390_zko_teardrop-300x197Vampir örümceklerin önem verdiği başka bir konu daha vardır. O da beslenme ihtiyaçlarını sağlayan kanın taze olmasıdır. Sivrisineklerin ömrünün kısa olması dolayısıyla,bu örümcekler için avlanmadaki hızlılık büyük önem taşır. Fakat erkek sivrisinekler kan içmezler. Durum böyle olduğu için erkek ve dişi sivrisineği kısa zaman içersinde birbirinden ayırt etmek gerekir. Evarcha culicovora’nın avladığı sinekler arasında,sıtma taşıyıcısı olan Anopheles sivrisinekleri yer alır. Ancak bu türün erkeklerini ve dişilerini birbirinden ayırt etmek çok zordur. Görünümleri,boyları ve biçimleri neredeyse aynıdır. Aralarındaki tek fark antenlerinin değişik oluşudur.Anopheles dişilerinin antenleri tüysüzdür ve yapılan araştırmalar sayesinde dişilerin erkeklere göre farklı bir koku salgıladıkları anlaşılmıştır. Vampir örümcekler algıladıkları bu koku sayesinde dişi sivrisinekleri fark ederek avlarlar. Bilim adamları yaptıkları deneyler sonucunda örümceklerin kokuyu salgılayan antenlere odaklandığını ve antenlerin şekline göre yakalanan sivrisinekleri yediklerini gözlemlemişlerdir. Lakin ortaya başka bir sonuç daha çıkmıştır çünkü bilim adamları bu deneyler esnasında erkek sivrisinek vücuduna dişi kafası,dişi vücuduna ise erkek kafası takmışlardır. Örümcekler ise beslenme ihtiyaçlarını karşılamayan dişi kafası olan erkek vücudunu tercih etmişlerdir.
Evarcha culicovora örümcekleri zıplayan tür arasında yer almaktadır. Zıplayan tür örümceklerin en geniş ailesidir. İçinde 5 binden fazla cins barındırır. Dünyanın umulmadık yerlerinde bile görülebilirler. 8 göze sahip oldukları için görme kabiliyetleri muazzamdır. Görme yetenekleri ve zıplama güçleri onları avlanmada avantajlı kılar. Kendi boylarının 50 kat yüksekliğine zıplayabilirler ve oluşturdukları titreşimler sayesinde avlarını uzun süre takip edebilirler.
Keops, Kefren ve Mikerinos piramitlerinin inşası ve o bölgede yaşanan gizemli olayların sır perdesi aralanıyor.
Türkçe’mizde yanlama olarak bilinen drift olayı ve tekniklerine dair anlatım ve örnek videoları bu yazıda bulacaksınız.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt