Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Elektro Akustik Nedir?

Elektro Akustik Nedir?

4390_zko_teardrop-300x197Elektro akustik tekniğinde, havadaki ses dalgaları, iletken teller yardımı ile elektrik titreşimlerine dönüştürülür. Bu titreşimler, kayıt edilebilir ya da seslerin içeriği ile oynanarak yeni ve faklı seslere ulaşılabilir. Günümüzde elektronik yollarla üretilen seslerden oluşan besteler dahi yapılmaktadır. Burada yapılan işlem için, doğal seslerin nitelikleri ile oynanarak yapay sesler üretilir diyebiliriz. Farklı sesler üretilebildiği gibi pek çok enstrümanın neredeyse gerçek sesleri de kayıt altına alınarak daha sonra kullanılabilme imkanı sağlanmaktadır. Bugün bu işlemler için, synthesizer denen bilgisayar sistemli araçlar kullanılmaktadır.Elektrik dalgalarının ses titreşimine dönüştürülmesi için ise hoperlör denen aygıtlar kullanılır. İlk başlarda bu ses titreşimleri hoperlörden çıkarken çok kayıp verirken, bugün neredeyse sıfır kayıpla çok daha güçlü sesler elde edilebilmektedir.
Elektro akustik sayesinde, bugün bir program aracılığı ile, yüzlerce enstrümanı tek bir cihazda toplayabilir ve çalabilirsiniz. Ayrıca, bugün izlediğimiz sinema gibi görsel sanatlarda sesin kullanılabilinmesini, açık hava konserlerinde binlerce kişiye aynı anda sesin net olarak ulaştırılabilmesini de yine elektro akustik tekniğine borçluyuz.
Keops, Kefren ve Mikerinos piramitlerinin inşası ve o bölgede yaşanan gizemli olayların sır perdesi aralanıyor.
Türkçe’mizde yanlama olarak bilinen drift olayı ve tekniklerine dair anlatım ve örnek videoları bu yazıda bulacaksınız.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt