Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » El ve Ayaklarımızdaki Şifreli Çizgiler

El ve Ayaklarımızdaki Şifreli Çizgiler

4390_zko_teardrop-300x197Dermatoglifik kavramını açıklayacak olursak;
Derma ingilizce deri kökünden gelmektedir. Glyphe kelimesi ise oyuk demektedir.Burada anlatılmak istene, parmak uçları, avuç içi ve ayak tabanlarında bulunan çizgiler ve kıvrımlardır.Bu çalışmaları yapan kişiler ise dermalog olarak nitelendirilmektedir.İnsan vücudunun dış derisinde bulunan kıvrımlarda ter gözenekleri vardır.Bu ter gözenekleri iç deriye kadar uzanmaktadır.Dış deride bulunan gözenekler dış deriye bağlı gibidir.İnsanların ellerindeki girinti ve çıkıntılara papila denilmektedir.Bu papilalar sayesinde dış deri normalde zarar görse bile parmak izi alınması konusunda sorun yaşanmamaktadır.Yıpranan derinin yerine gelen yeni deri eski deri ile aynı şekilde meydana gelmektedir. Fakat papilaların zarar görmesi sonucunda parmak izi almak mümkün değildir.

Parmak izi çalışmaları çok eskiye dayanmaktadır.İlk defa bu alanda yapılan çalışmalara Çin belgelerinde rastlanmıştır. Modern anlamda parmak izi tespiti ve parmak izinden yararlanma konusunda ilk adım 1880 yılında atılmıştır. İngiliz bilim adamı olan Henry Faulds ile Wiliam James Herschel , Nature adlı bir ilmi mecmuada parmak izi hakkında makale yazmışlardır. Bu gün uygulanan parmak izi metodu bu bilim adamlarına dayanmaktadır. Günümüzde ise parmak ve ayak izlerinden adli tıp olayları başta olmak üzere falcılık, büyücülük gibi bir çok alanda yararlanılmaktadır. Ayrıca özellikle genetik hastalıklar bu çizgi ve kıvrımlar sayesinde anlaşılabilmektedir.
Dermatoglifikler anne karnındayken oluşmaya başlamaktadır. Bu deri çizgileri hamileliğin 5. ayına doğru tamamlanmaktadır.Böylece deri çizgileri doğumdan ölüme kadar bizi takip etmektedir. Deri çizgilerinde yaşam boyu değişiklik olmamaktadır.Bu çizgiler bizi diğer insanlardan ayırmaktadır. Her insanın kendine özgü parmak ve ayak izi vardır.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt