Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Ektopik Gebelik(Dış Gebelik) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ektopik Gebelik(Dış Gebelik) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

4390_zko_teardrop-300x197Kimler Dış Gebelik Yaşayabilir?
Özellikle son yıllarda çoğu Avrupa ülkesinde sıklıkla karşılaşılan dış gebeliği, her doğurma yaşına gelmiş ve cinsel yönden aktif bayan yaşayabilir. Bunun için, bayanların her ay düzenli olarak kadın doğum uzmanlarına kontrole gitmesi tavsiye edilir. Ektopik gebelik; daha önce kürtaj olmuş, kısırlık, tüp bebek yada dış gebelik tedavisi görmüş yada cinsel bir rahatsızlık sonucu ameliyat olmuş bayanlarda daha çok görülmektedir. Yaş aralığı olarak ise 35 45 yaş arası daha tehlikeli dönemlerdir.
Dış Gebelik Belirtileri
Dış gebeliğin en belirgin özelliği, şiddetli ve sık sık tekrarlanan kasık ve karın ağrılarıdır. Hastaların yaklaşık %95`inde görülen bu belirtiyi, %75 oranı ile vajinal kanama düzensizliği izlemektedir. Çoğu dış gebelikte bayanlar adet kanaması görmeye devam ettiği gibi adet kanamasından daha koyu renk ve daha sulu kanamalar da görülmektedir. Bunların yanında; göz kararması, baş dönmesi, bayılma, halsizlik, sürekli sersemlik hali, omuz ağrısı ile bulantı ve kusma da görülebilir.

Dış Gebelik Tedavisi
Dış gebelik her ne olursa olsun mutlaka tedavi edilmesi gereken, çok ciddi bir rahatsızlık durumudur. Hamileliğin ilk aylarında teşhis edilmesi durumda, tedavisi iğne ile yapılabilen bu rahatsızlık eğer ilerleyen aylarda fark edilirse mutlaka ameliyat ile sonlandırılmalıdır.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt