Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Dişin Yapısı, Özellikleri ve Diş Hastalıkları

Dişin Yapısı, Özellikleri ve Diş Hastalıkları

4390_zko_teardrop-300x197Azı dişlerin öğütücü yüzeylerinde koni biçimli çıkıntılar vardır. Bazı dişlerin bir bazılarının da birden fazla kökü vardır. (genellikler ön dişlerde bir, küçük azılarda iki, büyük azı dişlerde ise üç kök bulunur)Dişler, kemik ana maddesine benzeyen bir madde ile amorf kireçten (fosfat ve kalsiyum karbonat) oluşmuşlardır. İçlerinde ince diş kanalcıkları bulunur. Dişin taç bölümü mine denen bir tabakayla kaplıdır. Diş minesinin yapısında çok sert bir kireç bulunur. Kök ise kemik yapılı seman ile kaplıdır. Diş, çene kemiğindeki diş yuvasına bir kirişle bağlıdır. Bu kirişin lifleri semandan kaynaklanır ve dişyuvası kemiğinde son bulur. Dişin içinde kan damarlarını ve duyu sinirlerini içeren canlı bir bölüm bulunur ve bu bölüme dişözü denir. Bu sinirler alt ve üst çene sinirlerinin dallarıdırlar ve kökte bulunan bir ya da birden çok delikle dişözüne girerler.
SÜT DİŞLER
İnsan dişsiz doğar. Aslında yeni doğmuş bir bebek, kesici dişleri oluşumlarını tamamlamış olarak doğar ama üçüncü aydan itibaren çıkarlar. Bu ilk diş çıkartma çoğunlukla ateş yükselmesi ve ağrılı diş iltihaplarıyla birlikte görülür. Dişler belli bir sırayla çıkarlar; ilk önce alt çenenin ortasındaki iki kesici diş, ardından üst-orta iki kesici, üst-yan iki kesici, alt-yan iki kesici, ilk dört küçük azı, dört köpekdişi ve en son ikinci dört küçük azı sıralamasıyla çıkar.
Bir yaşındaki bir çocuğun on ya da on iki, on sekiz aylık bir çocuğun on altı, iki yaşındaki bi çocuğun ise yirmi dişi vardır. Bu yirmi diş, süt dişi diye adlandırılır.
Süt dişlerin görünümü, kalıcı dişlerin görünümüne çok benzer fakat farklı olarak süt dişleri daha ufak, daha beyaz ve daha yuvarlak hatlıdırlar ve kökleri de daha kısa ve kıvrıktır. Süt dişleri 6-12 yaş arasında dökülürler.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt