Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Cushing Sendromu Nedir?

Cushing Sendromu Nedir?

4390_zko_teardrop-300x197Hasta olan kişiler genelde bayanlarda, yüzde renk değişimleri, ense bölgesinde irileşme ve ensenin genişlemesi, karın bölgesinin yağlanması buna rağmen kol ve bacakların aynen kalması, kasların zayıflaması, sırt ağrıları, karın bölgesinde derisinde çatlaklar oluşması, şeker hastalıkları ve mide sorunları görülmektedir.
Hastalığın teşhisinde ilk olarak doktor tarafından fiziksel gözlem yapılmaktadır. Doktor ense, karın, kol ve bacak gibi bölgeleri inceleyerek gerekli diğer testler için hastayı yönlendirmektedir. Doktorun sorduğu sorulara detaylı ve doğru bilgiler verilmesi çok önemlidir. Kortizon ilaçlarının kullanılıp kullanılmadığı bilgisi doktora söylenmeli ve uyarıda bulunulmalıdır. Fiziksel muayene sonrası idrar ve kan testi istenmekte, idrarda ve kandaki şeker miktarları ölçülmektedir. Hatanın durumuna göre doktor böbreklerin tomografisini isteyebilmekte, böbreklerin aşırı kortizon salgılamasını kanserle bağı olup olmadığını öğrenmektedir.
Hastalık kortizon ilaçları sebebiyle oluyorsa ilk olarak bu ilaçların kullanımının durdurulması veya dozajı kontrol altına alınması gerekmektedir.

Google dan Gelen Aramalar:

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt