Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Çocuklarda Açık Alan Korkusu ve Alınacak Önlemler

Çocuklarda Açık Alan Korkusu ve Alınacak Önlemler

4390_zko_teardrop-300x197Bu korku çocuklarda başka korkuların ortaya çıkmasından sonra oluşur. Eğer çocukta yalnızlık korkusu ve ailesini terk etme korkusu ciddi boyutlara dönüşürse, açık alan korkusu ortaya çıkar. Bu korkuya sahip çocuklar, yanlarında ebeveynleri olmadan asla dışarıya çıkamazlar.
Açık alan korkusu genellikle okula giden çocuklarda ve ergenlik döneminde çocuklarda görülür. Çocuğun okulda herhangi bir sorunla karşılaşması ya da aile bireylerinden birinin hastalanması bu korkuyu tetikler.
Çocuk evde yokken, evde herhangi bir olumsuz durum meydana gelirse, (mesela yangın, hırsızlık vb.) çocuk bu olaydan kendisini sorumlu tutar ve evden dışarı çıkmak istemez. Böylelikle açık alan korkusu oluşur.
Alınacak önlemler nelerdir?
Çocuğunuz okula gittiğinde, evde yalnız kaldığınızı söylemeyin. Çocuğunuz sizin evde yalnız olduğunuzu hissettiğinde, evden dışarı çıkmak istemeyecektir. Bu durumda açık alan korkusuna dönüşecektir. Çocuğunuza asla ‘sen olmazsan yapamam’ gibi cümleler kurmayın.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt