Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Çocuklarda 2 Yaş Dönemi

Çocuklarda 2 Yaş Dönemi

4390_zko_teardrop-300x197Doğal olarak çatışma başlar. Diğer taraftan ufaklık da kendi içinde çatışma halindedir. Bebeklikten çocukluğa geçiş onda tutarsız davranışlara, saldırganlığa sebep olmuştur. Çocuk kendi içinde çelişkilerle doludur. Bir an istediğini bir an istemez. Bir an gülerken bir anda ağlamaya başlar.Tüm bu süreçte anne babanın yapması gereken en önemli şey sakin olmaktır. Diğer taraftan; soğukkanlı davranarak çocuğu anlamak,sorun çıkacak noktaları görüp ona göre davranmak en doğrusudur. Tutarlı ve merhametli olmakla 2 yaş sendromu atlatılabilir.
2 yaş döneminde çocuğunuzun duygusal gelişimini engellemeyen ve günlük hayatımızı kolaylaştıracak davranışlar ne olabilir?
1- DURUMU KABULLENMEK : Bu çağdaki çocukların inatçı, tutturucu, olumsuz, hareketli ve tutarsız olduğunu unutmamak gerekir. Zor bir süreç olsa da üç yaşından itibaren daha uyumlu söz dinler bir çocuk bulacağımızı düşünüp sakinleşebiliriz. İnanın bunun işe yarayacağını göreceksiniz.
2- SAKİN VE SAĞLAM DURMAK: Zorda olsa, 2 yaş döneminde anne-babaların özellikle sinir krizi anlarında sakin ve sağlam durmaları, duygusal tepkiler vermek ya da cezalandırıcı olmak yerine krizi yatıştırmayı, çocuğu kucağımızı alıp hiç bir şey yapmadan ve hiçbir şey söylemeden sadece ona sımsıkı sarılmayı denemeliyiz. Çocuk bir süre sonra ağlamayı bırakıp sakinleşecektir.
3- EVDE GEREKLİ DÜZENLEMELERİ YAPMAK: Çocuğu sürekli olarak kontrol altında tutmak yerine, yaşadığı evde gerekli düzenlemeleri yaparak çocuğunda kendinizin de daha rahat etmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğu yaralayabilecek, ona zarar verebilecek nesneleri ya da kıymetli olan eşyalarınızı ortadan kaldırarak işe başlayabilirsiniz.
4- BİRAZ ÖZGÜRLÜK İYİDİR: Çocuğun gün içerisinde sürekli üzerine ve etrafa bir şeyler dökeceğini, etrafın dağılacağını kabullenmek gerekir. Bazı titiz annelerin yaptığı gibi çocuğu sadece oyun parkında serbest bırakmak yerine onunda sizinde daha rahat edeceği alanlar oluşturmak her iki tarafı da memnun edecektir. Ayrıca çocuğunuz kabul edilebilir aynı zamanda kolay konularda seçme hakkı tanıyın.( hangi elbiseni giyeceksin kırmızımı mavi m?Ya da hangi oyuncağını alalım gibi)ve sorumluluk verebilirsin ( haydi kirli çoraplarını kirli sepetine sen atabilirsin) Bu durum krizleri azaltacak ve çocuğunuza ihtiyacı olan kontrol duygusunu sağlayacaktır.
5- NEYSE Kİ DİKKATLERİ KOLAY DAĞILIYOR: Kendisine ya da etrafına zarar verecek bir davranış halindeyken onunla kavga etmek yerine dikkatine başka yöne çekmek çok işe yarayacaktır.”Aaaaa bakk” gibi cümlelerle pek çok krizin önüne geçebilirsiniz.
6- AŞIRI TEPKİLERDEN UZAK DURALIM LÜTFEN: Çocuğun çabuk değişen ruh halini göz önünde tutarak her karşı çıkışı her hayır ‘ı bastırmaya çalışmamalıyız.Korkutma, sert cezalar,dayak çok zararlıdır. Tuvalet, yemek yememe konularında annelerin ısrarcı tutumları çocukları bu durumu ileride koz olarak kullanmaya itebilir. Bu konularda gösterilen aşırı tepki çocuğun anneyi tuvaletini uygunsuz yere yapmak ve yemek yememe gibi tehditlerle karşı karşıya bırakabilir.
7- BIRAK SALDIRGANLIĞINI GÖSTERSİN: Saldırgan, kavgacı dürtüleri tamamen ortadan kaldırmaya çalışmak sağlıksız bir durumdur. Çocuğun vurma, ısırma, saç çekme gibi alışkanlıklarını önüne geçmek için saldırganlığını dışarı vurmasını sağlayacak gürültülü oyuncaklar, tahta tokmaklar, itilen-çekilen gereçler, kuleler faydalı olacaktır.
Bu Zorlu Süreçte Annenin Gerginliğini Azaltmak Gerekir
1- Geçici bir dönem: Anneleri bu süreçte gerginlikten koruyacak en önemli faktör; geçici bir dönem olduğunu biliyor olmaktır.Öfkeye öfke ile karşılık vermek asla işe yaramayacaktır.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt