Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Çağımızın Hastalığı: Metabolik Sendrom

Çağımızın Hastalığı: Metabolik Sendrom

4390_zko_teardrop-300x197Metabolik sendrom, ekonomik şartların ve bireylerin gelirleri artmaya başladığı anda görülen yeni çağın hastalığı olarak belirlenmiştir.  Sosyoekonomik gelirlerin artması ve bireylerin gelirlerine oranla daha fazla harcama yapmaları, düzensiz beslenmeyi ve beraberinde bu hastalığı meydana getirmektedir. Hazır gıdalar ve özellikle ev yemeklerinin dışında tüketilen gıdalar bu hastalığın en büyük etkenleri arasında yer almaktadır. Özellikle besinlerle alakalı olan bu hastalık bünyede farklı etkiler yaratmakla birlikte psikolojik olarak da kişileri etkilemektedir… Vücudun geneline hitap eden bu hastalık türü, yağ oranlarının artması, kan şekerinin artması ve tansiyon yükselmelerini de beraberinde getirmektedir. Ülkemizde bu hastalık yaygın olarak görülmektedir. Ülkemizde kişi başına düşen milli gelir’in az olduğunu savunabilirsiniz fakat hazır gıdalar üzerine yapılan bu hastalığın tanımı yalnızca basit bir açıklamadır. Özellikle Avrupa’da yaygın olan Fast Food adı verilen beslenme tarzı daha geniş kitlelere yayılarak kendini göstermektedir. ABD’de bu hastalığın görülme oranı genç yaşlarda %30 larda iken, ilerleyen yaşlarda %50 ve 60′lara kadar çıkabilmektedir. Ülkemizde özellikle kadınlarda ve genç nüfusta görülme oranı daha fazla olan bu hastalık çağımızın hastalığı olarak kabul görmektedir.Metabolik Sendrom’un En Sık Görülen Özellikleri?
1- Genç nüfusta çok daha sık görülen bu hastalık,ilerleyen yaşlarda etkisini daha net bir biçimde gösterebilmektedir.Zayıflayan bünye direncini kaybeder ve hastalıkla mücadele etmek daha da zorlaşabilir.
2-  Metabolik Sendrom hastalığına sahip kişilerde kalp damar tıkanıklığı ve kalp rahatsızlıklara normal bireylere göre çok daha sık görülebilmektedir.
3-  Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon riski normal bireylere oranla 10 kat daha fazladır.Yazının başında da belirttiğim gibi bu hastalık farklı türde hastalıkları da beraberinde getirmektedir.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt