Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Biyometri Hayatımıza Nasıl Etki Edecek?

Biyometri Hayatımıza Nasıl Etki Edecek?

4390_zko_teardrop-300x197Biyometri, diğer kimlik doğrulama yollarından daha uygun olma eğilimindedir. Kapıya yöneldiğinizde kendi kimliğinizi unutabilirsiniz ancak hala biyometrik cihazlarınızı kullanabileceksiniz. Bir dükkânda alışveriş yaparken parmağınızla alıcıya ufak bir dokunuş yapmak suretiyle kimliğinizin onaylandığını hayal edin.Ancak elverişlik ve güvenlik beraberinde gizlilikle ilgili bir endişeyi de beraberinde getirir. Biyometrik cihazların çalışması için her bir bireyin sistem tarafından onaylanması için amacına uygun bilgileri içeren bir veritabanına ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin, çok gizli bir üs için, tüm çalışanların biyometrik imzaları kayıt altında alınmalı ki, tarayıcılar her bir kimsenin kimliğini doğrulayabilsin.
Bu durumu kendi başına günümüz için bir sorun değildir. Eğer sistemin sakladığı bilgi, gerçek biyometrik ölçümlerle ilişkiliyse, gizlilik ihlalleri en azdır. Ancak doğası gereği biyometrik sistemler, kişilerin parmak izlerinden, retinasal düzenlerini ya da diğer biyometrik bilgilerden daha fazlasını toplar. Basit düzeyde pek çok sistem, bir kimsenin tarama yaptığı zamanı ve yeri kaydedecektir.
Biyometri kelimesini duyduğunda aklınıza parmak izi ya da retinasal taramalar gelebilir ancak bu terimin daha geniş bir tanımı vardır. Yüz tanıma teknolojisi de biyometri sınıfına girer. Piyasada yüzleri saptayabilen çeşitli kameralar zaten mevcut. Bazıları bir grup yüzü tanıyabilir ve hatırlayabilir. Bir arkadaşınızın resmini çekerek etiketleyin. Kamera otomatik olarak bu arkadaşınızın gelecekteki fotoğraflarını etiketleyecektir. Bu hem ilginç hem de ürkütücü bir durumdur.
Bu teknolojinin kamu alanlarında dolaşan insanların kimliğini tespit etmek için kullanıldığını düşünelim. Örneğin büyük bir şehirde, trafiğin çok yoğun olduğu bir bölgede suçluların kimliğini tanımak için bu sistem kurulabilir. Bu teknolojiyi bu şekilde kullanmak temiz bir düşünceyle gerçekleştirse de gizlilik problemleri ortaya çıkarabilir. Civarda gezen herkes kayıt altına alınabilir. Bu teknoloji herkese bir suçluymuş gibi davranabilir.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt