Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Beynimizin Yapamadığı Tek Şey: Unutmak

Beynimizin Yapamadığı Tek Şey: Unutmak

4390_zko_teardrop-300x197Yapılan araştırmalarda insan 1 gün inanılmaz sayıda olgu ya da olayı hatırlamaktadır. Bir insanın gün içinde hatırladıklarının sayısı milyarları geçmektedir. Beynimiz çok sistemli bir şekilde çalışmaktadır. Öğrendiğimiz her şey bilinç altına atılmaktadır. Gün içinde hatırlamak istediğimiz bir olgu ya da olay beynimizin bilinçaltına inmesi sonucunda hatırlanmaktadır. Beynimiz tıpki internetteki arama motorları gibi hatırlanacak olacak kelimeyi bilinçaltında arar. O kelimeyle bağlantılı diğer olgular veya anılarla işlenerek bize sunulur.Yaşadığımız her an, her duygu ve düşünce beynimizde bir çok işlemlerden geçmektedir.Yaşadıklarımızın yüzde kaçını unutuyoruz şeklinde soru sorulacak olursa;
İnsanlar yaşadığı olay ya da öğrendiği olgunun tamamına yakınını hatırlamaktadır. Yani unuttuklarımız, öğrendiklerimizin yanında koskoca bir çölde birkaç kum tanesine denk gelmektedir.
Bazı insanlar çok çabuk unutuyorum şeklinde yakınmaktadır. Aslında hatırladıklarını düşündüğünde bunun ne kadar önemsiz olduğunu anlayacaktır. Çünkü insanlar sürekli hatırlarsa bu durum durum sıradanlaşmış demektir. Eğer rast gitmeyen bir durumla karşılaşıp unuttursa bu gözünde çok büyümekterdir. Çünkü nadiren görülen bir olayla karşılaşmıştır.
Beynimizde ki Arşive Ulaşabilmemiz Mümkün Müdür?
Aslında unutma diye bir şey yoktur.Var olan bilgiye ulaşamama vardır. Her bilgi beynimizdeki arşivde kayıtlıdır.
Evet gerçekten unuttuğunu düşünen kişilere anlatacak olursak;
Bir gece uyuduğunuzda daha önce düşünmediğiniz ve yıllar öncesine herhangi bir anınızı hiç mi rüyanızda görmediniz? ya da bir ortamda bulunurken bazı kelimeleri duyduğunuzda o zamana kadar düşünmediğiniz bir obje aklınıza hiç mi gelmedi? Bu soruların cevapları sonucunda şöyle bir çıkarımda bulunabiliriz. Aklımızda her şey kayıtlıdır önemli olan o kayıtın bilinçaltı seviyesinden bilinç üstüne çıkarabilmektir.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt