Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Antikythera Mekanizması Nedir?

Antikythera Mekanizması Nedir?

4390_zko_teardrop-300x197Kullanımı kolay fakat cihaz şu haliyle orijinal yapısından fazlasıyla uzaklaşmış durumda bu yüzden incelemeler sürekli yarım kalıyor ve kesin sonuç elde edilemiyor.Şu ana kadar bu muhteşem mekanizmanın 81 parçası ortaya çıkarılmıştır. Bu parçaların 30′unun el yapımı ve bronz olduğu belirtiliyor. Bulunan en büyük parçada ise 27 adet dişli vardır. Tarihi belgelerde Antikythera mekanizması ile ilgili bilgiler mevcut ancak tarihçiler bu yazıtlardan çok emin değiller bu mekanizmanın çoğu parçası hala daha kayıp ve kayıp parçaların yine batık gemide bulunabileceği söyleniyor. Bu mekanizmanın başka bir örneği ya da benzeri yok bu yüzden elde olan tek mekanizma üzerinde yürütülüyor tüm çalışmalar.
Antikythera Mekanizmasının İşlevi
Bu mekanizma hakkında görüşler farklı ancak ortaya konulan en büyük araştırma mekanizmanın bir astronomi saati olması yönünde. O dönemde tarım ve dini festivaller bazı zaman dilimlerine göre düzenleniyordu bu mekanizmada günleri ve zamanları belirlemede dönemin insanlarına yardımcı oluyordu. Zodyak dönencesi ve ay dönemlerini gösteren bir saat olabileceği fikri de araştırmalar arasında ortak noktaları ise bu mekanizmanın bir belirtgeç ve zaman bildirgeci olduğudur. Bu mekanizmanın tarihe kazandırdığı en önemli belge ise o dönemde astronomi çalışmalarının varlığı ve insanların dini törenlerini, dini inançlarını bu mekanizmanın yardımı ile sağladığıdır.
Keops, Kefren ve Mikerinos piramitlerinin inşası ve o bölgede yaşanan gizemli olayların sır perdesi aralanıyor.
Türkçe’mizde yanlama olarak bilinen drift olayı ve tekniklerine dair anlatım ve örnek videoları bu yazıda bulacaksınız.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt